Rynek pracy z lotu ptaka. Dla bezrobotnych bez zmian

0 0
Rynek pracy z lotu ptaka. Dla bezrobotnych bez zmian

Zdaniem eksperta Pracodawców RP dane dotyczące zatrudnienia oraz wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw wskazują na to, że pozytywne sygnały płynące z polskiej gospodarki nie mają jeszcze przełożenia na trudną sytuację bezrobotnych.

- Brak przełożenia coraz lepszych danych na zmniejszenie się liczby bezrobotnych nie jest żadnym zaskoczeniem - komentuje najnowsze dane dot. rynku pracy Łukasz Kozłowski. W jego opinii rynek pracy zawsze z dość znacznym opóźnieniem reaguje na zmieniającą się sytuację gospodarczą.

- W początkowej fazie ożywienia, w jakiej obecnie się znajdujemy, nie można liczyć na gwałtowną poprawę - dodaje ekspert.

Poziom zatrudnienia w lipcu pozostał bez zmian w stosunku do wcześniejszego miesiąca oraz był niższy o 0,7 proc. niż przed rokiem. - To słabszy wynik niż w czerwcu, kiedy to odnotowano wzrost liczby osób pracujących względem poprzedniego okresu o 0,2 proc. Jedynym pocieszeniem może być to, że roczna dynamika spadku zatrudnienia od kwietnia coraz silniej wyhamowuje - mówi ekspert Pracodawców RP.

Więcej powodów do zadowolenia mogą mieć ci, którzy mają pracę. Wynagrodzenia wzrosły w lipcu o 3,5 proc. w skali roku, podczas gdy analitycy oczekiwali, że będą one wyższe o 2,8 proc.

- Patrząc jednak na zmiany w ujęciu miesięcznym, dane te nie prezentują się już tak dobrze. W stosunku do czerwca płace były wyższe o 0,6 proc., natomiast miesiąc wcześniej wzrost ten wyniósł aż 2,9 proc. Za sprawą efektu bazy statystycznej powstało wrażenie, że lipiec był jeszcze lepszy, podczas gdy w rzeczywistości wcale tak nie jest - twierdzi Kozłowski.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.