Rynek pracy w Polsce w 2016 r.: Już ponad 50 proc. firm ma problemy z rekrutacją

0 0
Rynek pracy w Polsce w 2016 r.: Już ponad 50 proc. firm ma problemy z rekrutacją
Z wynagrodzeniami można jeszcze poczekać. Z pozyskiwaniem specjalistów - nie. /Fot. Pexels.

Według badania "Prognoza HR 2016" przeprowadzonego przez HRM Partners, pracownicy i kandydaci robią się coraz bardziej roszczeniowi i coraz częściej rezygnują z ofert. W 2016 r. głównym priorytetem w zarządzaniu zasobami ludzkimi ma być pozyskanie kandydatów o odpowiednich kwalifikacjach.

„HR musi dostarczać wartość albo… swoje wypowiedzenie” – to motto Dave’a Ulricha, autora modelu HR biznes partneringu, przyświecać będzie polskim HR-owcom w nadchodzącym czasie.

Jak stwierdzili oni w badaniu „Prognoza HR 2016” przeprowadzonym przez HRM Partners, uzyskanie statusu prawdziwego partnera biznesu będzie w nadchodzących latach kluczową rolą działu personalnego.

Jednocześnie, jak wskazują wyniki badania, pierwszym priorytetem HR-owców w przyszłym roku będzie dostarczenie jakości opartej na adekwatnych kompetencjach i przywództwie menedżerów.

Na wojnie o talenty bez zmian

Widoczna zmiana rynku pracy na rynek pracownika zmusiła specjalistów personalnych do wyjścia ze strefy komfortu: najpilniejszym priorytetem wg 55 proc. respondentów badania będzie pozyskanie odpowiednich kandydatów.

Okazuje się bowiem, że ponad 50 proc. firm ma problemy z pozyskaniem specjalistów wąskich dziedzin kluczowych dla rozwoju ekspertyzy organizacji, a ponad 40 proc. z pozyskaniem osób z wykształceniem technicznym.

Jakiego rodzaju specjalistów najtrudniej pozyskać?
Jakiego rodzaju specjalistów najtrudniej pozyskać?
Najbardziej poszukiwane kompetencje to orientacja biznesowa, umiejętności komunikacyjnych i interpersonalne oraz otwartość na zmiany i elastyczność.

Jakich kompetencji najbardziej brakuje kandydatom i pracownikom?
Jakich kompetencji najbardziej brakuje kandydatom i pracownikom?
Z wynagrodzeniami można jeszcze poczekać

51 proc. badanych nie planuje w przyszłym roku zmian w systemach wynagrodzeń. Konsultanci HRM Partners przewidują jednak, że po intensywnych rekrutacjach, w drugiej połowie roku przyjdzie czas na rewizję tego obszaru.

Czy planują państwo w nadchodzącym roku zmiany w polityce wynagrodzeń?
Czy planują państwo w nadchodzącym roku zmiany w polityce wynagrodzeń?
Jak zauważali respondenci badania, kandydaci robią się coraz bardziej roszczeniowi i coraz częściej rezygnują z ofert. Konkurowanie atrakcyjnymi pakietami płacowymi może zatem okazać się języczkiem u wagi w pozyskaniu tych najlepszych.

Największe zainteresowanie rewitalizacją systemów wynagradzania sygnalizują polskie firmy średniej wielkości (zatrudniające od 200 do 500 pracowników), które zapewne najsilniej odczuwają niską atrakcyjność swoich praktyk płacowych w stosunku do większych konkurentów.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • W większości firm przemysłowych menadżerami są bezwzględni przytępawi kujony i zmiana pracy nie ma sensu.Poza tym oferty są ze złodziejskich agencji łupiących stawkę pracownika
  • Do niedawna firmą "kierowały" działy prawne. Nic i nikt nie ruszył z miejsca bez tzw. "prawnika". Choć często jest on głupszy niż każdy przeciętny pracownik firmy. Teraz HR - owcy dochodzą do głosu. Nikt i nic bez HR. Prawda jest taka, że to banda nikomu i niczemu nie przydatnych głupków.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.