Rynek pracy w 2016 r. Czy bezrobocie może zbliżyć się do zera?

Malejąca stopa bezrobocia, rekordowa liczba rekrutacji, lepsza jakość miejsc pracy i wzrost wynagrodzeń to perspektywy dla rynku pracy w 2016 r. Według ekspertów Work Service, ma być to wymarzony czas dla pracowników i wyzwanie dla pracodawców.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rynek pracy w 2016 r. Czy bezrobocie może zbliżyć się do zera?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

4 sty 2016 10:23


Rok 2016 to dobry czas na nową pracę. Ci, którzy w ramach postanowień noworocznych zaplanowali zmianę zatrudnienia, trafią na sprzyjające warunki. Jak zapowiadają eksperci, w nowym roku będziemy mieli do czynienia z rekordowo wzmożoną liczbą rekrutacji.

– Prognozowane utrzymanie wzrostu gospodarczego na poziomie 3,5-3,8 proc. będzie wymuszało wzrosty zatrudnienia o ponad 1 proc. rok do roku. Największe zapotrzebowanie na dodatkowe kadry będą miały branże automotive, logistyka, IT, centra BPO i przetwórstwo przemysłowe. Nowa perspektywa unijna pobudzi również zamówienia w budownictwie, więc także tu łatwiej będzie o zatrudnienie w nowym roku – mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.

Inglot dodaje, że utrzymująca się dobra koniunktura przełoży się na dalsze, systematyczne spadki bezrobocia.

– Znając kierunki, w jakich zmierza gospodarka i rynek pracy, prognozujemy, że na koniec 2016 roku bezrobocie osiągnie poziom 9,1 proc. W naszych założeniach przyjmujemy, że dynamika spadku bezrobocia będzie niższa niż w 2015 roku, a będzie to spowodowane ograniczonym dostępem do kapitału ludzkiego – przewiduje Inglot.

– Jeżeli jednak zostanie utrzymany wzrost gospodarczy, a tym samym poziom wzrostu zatrudnienia, również w kontekście starzejącego się społeczeństwa i emigracji zarobkowej, możemy zmierzać do modelu pełnego zatrudnienia. Oznacza to, że stopa bezrobocia liczona metodą BAEL, w perspektywie najbliższych 4-5 lat będzie zbliżała się do zera – wyjaśnia.

Perspektywa lepszych płac

Tak kształtująca się tendencja spadku liczby bezrobotnych powoduje, że rośnie znaczenie pracownika. Demografia oraz migracje zarobkowe dają o sobie znać i brak rąk do pracy staje się coraz dotkliwszym problemem polskiego rynku. Pracodawcy będą musieli sobie radzić z deficytami, tworząc konkurencyjne warunki pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.