Rynek pracy i HR: Najważniejsze wydarzenia w 2015 r.

Jakie zmiany w mijającym roku zasługują na miano najważniejszych? Sprawdźcie, co wytypowali zapytani przez nas eksperci z branży.

Autor: Justyna Koc, Jolanta Miśków 31 gru 2015 8:46

REKLAMA

– Rok 2015 jest bardzo dobry dla rynku pracy, mamy kolejne rekordowe wartości wskaźników zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw i najniższy poziom bezrobocia od 5 lat. Jest szansa, że do końca roku bezrobocie pozostanie na poziomie poniżej 10 proc. Rok 2015 może okazać się przełomowym pomiędzy tzw. rynkiem pracownika a rynkiem pracodawcy, jednak mogą temu przeszkodzić zmiany w prawie, te już wprowadzone i te zapowiadane.

Jeżeli chodzi o zmiany prawne, to najważniejszą jest wprowadzenie w Kodeksie pracy zmian dotyczących umów o pracę na czas określony. Oprócz wyrównania okresów wypowiedzenia z tymi obowiązującymi wcześniej dla umów na czas nieokreślony, nawet ważniejsze jest wprowadzenie limitu zatrudnienia na czas określony u jednego pracodawcy wynoszącego 33 miesiące. Zmiany te wejdą w życie od 1 stycznia 2016 r., podobnie jak oskładkowanie wszystkich umów zleceń do wysokości płacy minimalnej. Te zmiany ograniczą istotnie elastyczność zatrudnienia i podniosą jego koszty – uważa Grzegorz Baczewski, dyrektor departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan.



REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.