Rynek pracy: Coraz chętniej zmieniamy pracę

Związek pracownika z jedną firmą na całe życie to przeszłość, ale zbyt częste zmiany miejsca pracy mogą czasem bardziej szkodzić, niż pomagać.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rynek pracy: Coraz chętniej zmieniamy pracę

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

12 sty 2015 6:00


Kiedyś ludzie pracowali w jednej firmie niemalże przez całe życie. Teraz warunki rynkowe są tak dynamiczne, że utrzymanie się w jednej firmie przez kilkanaście lat graniczy z cudem.

– Kiedyś w Niemczech mówiło się, że jak ktoś pracuje w Siemensie, to na całe życie. Z czasem okazało się, że to nieaktualna perspektywa. Nowoczesna firma jest tak skonstruowana, że potrafi znieść częste rotacje pracownicze, a element socjalny, czyli przywiązanie do firmy powoli zanika – ocenia Andrzej Pieniążek, prezes firmy Purcon Poland.

Czasem długoletnia praca w jednym miejscu może być wręcz niewskazana – skoro ktoś siedzi w jednej firmie przez tyle lat to może nie ma aspiracji, nie chce się rozwijać, nie szuka nowych wyzwań – oceniają niektórzy.

– Diabeł tkwi w szczegółach. Jak ktoś decyduje się na zmianę pracy po 3-4 latach to na pewno ma lepsze karty niż ktoś, kto pracę zmienia co roku – w końcu zdobywanie doświadczenia w firmie to nie jest sprawa krótkotrwała – twierdzi Andrzej Pieniążek.

Zmień pracę. To się opłaca

Jak się okazuje – niestałość w związkach z pracodawcami prędzej wybacza się młodym, którzy w początkowych etapach kariery jeszcze rozglądają się na rynku, szukają swojego miejsca.

– Osoby z generacji Y nie wyobrażają sobie, by przez całe życie pracować w jednej firmie. Żyją w poczuciu niepewności, że rynek jest zmienny, a pracodawcy szybko i bez większych skrupułów podejmują decyzje o restrukturyzacji – mówi Natalia Pisarek z firmy Deloitte.

– Igreki kompensują sobie tę niepewność przez nabywanie kolejnych doświadczeń zawodowych i podwyższanie kwalifikacji. Myślą o swojej pracy w perspektywie kolejnych firm. Oczekują od pracodawcy, by ci angażowali pracowników w różne projekty, gwarantowali szkolenia i stały rozwój kompetencji – dodaje.

Gorzej jednak jeśli upodobanie do częstej zmiany pracy zdarza się już bardziej dojrzałym osobom. Wówczas pracodawcy mogą spoglądać na nich z większą podejrzliwością, niż uznaniem.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.