Rynek pracy: Coraz chętniej zmieniamy pracę

0 0
Rynek pracy: Coraz chętniej zmieniamy pracę
Fot. Nguyen Hung Vu/ flickr.com

Związek pracownika z jedną firmą na całe życie to przeszłość, ale zbyt częste zmiany miejsca pracy mogą czasem bardziej szkodzić, niż pomagać.

Kiedyś ludzie pracowali w jednej firmie niemalże przez całe życie. Teraz warunki rynkowe są tak dynamiczne, że utrzymanie się w jednej firmie przez kilkanaście lat graniczy z cudem.

– Kiedyś w Niemczech mówiło się, że jak ktoś pracuje w Siemensie, to na całe życie. Z czasem okazało się, że to nieaktualna perspektywa. Nowoczesna firma jest tak skonstruowana, że potrafi znieść częste rotacje pracownicze, a element socjalny, czyli przywiązanie do firmy powoli zanika – ocenia Andrzej Pieniążek, prezes firmy Purcon Poland.

Czasem długoletnia praca w jednym miejscu może być wręcz niewskazana – skoro ktoś siedzi w jednej firmie przez tyle lat to może nie ma aspiracji, nie chce się rozwijać, nie szuka nowych wyzwań – oceniają niektórzy.

– Diabeł tkwi w szczegółach. Jak ktoś decyduje się na zmianę pracy po 3-4 latach to na pewno ma lepsze karty niż ktoś, kto pracę zmienia co roku – w końcu zdobywanie doświadczenia w firmie to nie jest sprawa krótkotrwała – twierdzi Andrzej Pieniążek.

Zmień pracę. To się opłaca

Jak się okazuje – niestałość w związkach z pracodawcami prędzej wybacza się młodym, którzy w początkowych etapach kariery jeszcze rozglądają się na rynku, szukają swojego miejsca.

– Osoby z generacji Y nie wyobrażają sobie, by przez całe życie pracować w jednej firmie. Żyją w poczuciu niepewności, że rynek jest zmienny, a pracodawcy szybko i bez większych skrupułów podejmują decyzje o restrukturyzacji – mówi Natalia Pisarek z firmy Deloitte.

– Igreki kompensują sobie tę niepewność przez nabywanie kolejnych doświadczeń zawodowych i podwyższanie kwalifikacji. Myślą o swojej pracy w perspektywie kolejnych firm. Oczekują od pracodawcy, by ci angażowali pracowników w różne projekty, gwarantowali szkolenia i stały rozwój kompetencji – dodaje.

Gorzej jednak jeśli upodobanie do częstej zmiany pracy zdarza się już bardziej dojrzałym osobom. Wówczas pracodawcy mogą spoglądać na nich z większą podejrzliwością, niż uznaniem.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.