Ruszył projekt zachęcający małe i średnie firmy do zarządzania przez kompetencje

Zarządzanie kompetencjami zwiększa efektywność działania przedsiębiorstw, ich wyniki biznesowe, jednak małe i średnie firmy (MSP) rzadko korzystają z tego sposobu usprawnienia swojego funkcjonowania. Taki stan ma zmienić projekt "Zarządzanie kompetencjami w MSP".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ruszył projekt zachęcający małe i średnie firmy do zarządzania przez kompetencje

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

13 mar 2014 20:38


W czwartek w Poznaniu odbyło się pierwsze z cyklu 16 regionalnych seminariów "Od kompetencji pracowników do efektywności przedsiębiorstwa", zorganizowanych dla przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw.

Projekt jest inicjatywą Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), współfinansowaną przez UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W ciągu najbliższych miesięcy przedstawiciele blisko tysiąca firm sektora MSP z całego kraju wezmą udział w seminariach, 300 przedsiębiorstw będzie mogło liczyć na bezpłatne szkolenia swych przedstawicieli.

Koordynatorka projektu Anna Dziołak z PARP powiedziała PAP, że przedsiębiorcy reprezentujący małe i średnie firmy często wiedzą, czym jest zarządzanie kompetencjami, znają jego zalety, ale nie mają świadomości, że mogą coś takiego wdrożyć również u siebie.

"Zarządzanie kompetencjami związane jest nie tylko z przyjmowaniem nowych pracowników, ale także rozwojem już zatrudnionych osób; to badanie, w jakich obszarach są najlepsi, co jest ich mocną stroną i jak możemy ich kompetencje najlepiej wykorzystać" - podała.

Cele projektu to zwiększenie liczby małych i średnich przedsiębiorstw, w których wdrożono system zarządzania przez kompetencje, wzrost poziomu wiedzy odnośnie umiejętności i kompetencji pracowników, a także podniesienie świadomości przedsiębiorców nt. korzyści płynących z zarządzania przez kompetencje.

Jak powiedziała PAP w imieniu organizatorów Magdalena Korzniakow, na zarządzaniu kompetencjami korzystają w firmie wszyscy: rośnie efektywność pracowników, ich zadowolenie z pracy, przywiązanie do firmy. Przekłada się to też na wyniki finansowe przedsiębiorstwa.

"W trakcie seminarium wyjaśniamy, na czym polega takie zarządzanie, jakie wiążą się z tym korzyści i jak to prawidłowo wdrażać. W każdym z cyklu spotkań uczestniczyć będą przedstawiciele co najmniej 30 przedsiębiorstw, które nie wdrożyły dotąd zarządzania przez kompetencje" - dodała Korzniakow.

Jak wyjaśniła, seminaria przygotowywane są zawsze z uwzględnieniem specyfiki danego regionu. To dlatego w każdym ze spotkań swoimi doświadczeniami dzielą się przedstawiciele lokalnych firm, które wdrożyły zarządzanie kompetencjami, oraz eksperci znający lokalny rynek.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.