Ruszył projekt zachęcający małe i średnie firmy do zarządzania przez kompetencje

0 0
Ruszył projekt zachęcający małe i średnie firmy do zarządzania przez kompetencje

Zarządzanie kompetencjami zwiększa efektywność działania przedsiębiorstw, ich wyniki biznesowe, jednak małe i średnie firmy (MSP) rzadko korzystają z tego sposobu usprawnienia swojego funkcjonowania. Taki stan ma zmienić projekt "Zarządzanie kompetencjami w MSP".

W czwartek w Poznaniu odbyło się pierwsze z cyklu 16 regionalnych seminariów "Od kompetencji pracowników do efektywności przedsiębiorstwa", zorganizowanych dla przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw.

Projekt jest inicjatywą Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), współfinansowaną przez UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W ciągu najbliższych miesięcy przedstawiciele blisko tysiąca firm sektora MSP z całego kraju wezmą udział w seminariach, 300 przedsiębiorstw będzie mogło liczyć na bezpłatne szkolenia swych przedstawicieli.

Koordynatorka projektu Anna Dziołak z PARP powiedziała PAP, że przedsiębiorcy reprezentujący małe i średnie firmy często wiedzą, czym jest zarządzanie kompetencjami, znają jego zalety, ale nie mają świadomości, że mogą coś takiego wdrożyć również u siebie.

"Zarządzanie kompetencjami związane jest nie tylko z przyjmowaniem nowych pracowników, ale także rozwojem już zatrudnionych osób; to badanie, w jakich obszarach są najlepsi, co jest ich mocną stroną i jak możemy ich kompetencje najlepiej wykorzystać" - podała.

Cele projektu to zwiększenie liczby małych i średnich przedsiębiorstw, w których wdrożono system zarządzania przez kompetencje, wzrost poziomu wiedzy odnośnie umiejętności i kompetencji pracowników, a także podniesienie świadomości przedsiębiorców nt. korzyści płynących z zarządzania przez kompetencje.

Jak powiedziała PAP w imieniu organizatorów Magdalena Korzniakow, na zarządzaniu kompetencjami korzystają w firmie wszyscy: rośnie efektywność pracowników, ich zadowolenie z pracy, przywiązanie do firmy. Przekłada się to też na wyniki finansowe przedsiębiorstwa.

"W trakcie seminarium wyjaśniamy, na czym polega takie zarządzanie, jakie wiążą się z tym korzyści i jak to prawidłowo wdrażać. W każdym z cyklu spotkań uczestniczyć będą przedstawiciele co najmniej 30 przedsiębiorstw, które nie wdrożyły dotąd zarządzania przez kompetencje" - dodała Korzniakow.

Jak wyjaśniła, seminaria przygotowywane są zawsze z uwzględnieniem specyfiki danego regionu. To dlatego w każdym ze spotkań swoimi doświadczeniami dzielą się przedstawiciele lokalnych firm, które wdrożyły zarządzanie kompetencjami, oraz eksperci znający lokalny rynek.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.