Równowaga między pracą i życiem prywatnym - to się opłaca

0 0
Równowaga między pracą i życiem prywatnym - to się opłaca

Jak wynika z badania zrealizowanego w ramach Programu Najlepsi Pracodawcy 2012, ponad połowa (55 proc.) osób zatrudnionych w badanych firmach przyznaje, że udaje im się zachować odpowiednią równowagę między życiem zawodowym a osobistym.

Wskaźnik zaangażowania w grupie osób, którym udaje się zachować odpowiednią równowagę plasuje się na poziomie 59 proc., a więc wyżej niż średnio w Polsce 2012 (48 proc.). W grupie pracowników, którzy zdecydowanie nie zgodzili się lub nie zgodzili się, że zachowują taką równowagę, współczynnik zaangażowania jest znacznie niższy i wynosi tylko 18 proc.

Równowaga praca - życie jest jednak jednym z czynników, które w małym stopniu wyróżniają organizacje Najlepszych Pracodawców od wyniku, jaki możemy zaobserwować średnio w Polsce.

Nie budzi zaskoczenia fakt, że osoby, które dobrze radzą sobie z utrzymaniem równowagi między pracą a życiem osobistym, ogólnie lepiej oceniają środowisko pracy kreowane przez swoich pracodawców i czują się zaangażowane w pracę.

Zdecydowanie lepiej pracownicy ci oceniają merytoryczne kompetencje swoich przełożonych, efektywność procesów i procedur funkcjonujących u pracodawcy oraz dotrzymywanie obietnic przez pracodawców. Pracownicy ci mają także poczucie, że stanowią cenny zasób organizacji, odpowiednio wynagradzany i doceniany.

Dostrzegają, że firma dba o zatrzymanie w firmie ważnych osób, a więc dba także o to, aby pracownicy mieli czas na odpoczynek i zachowywali właściwy poziom energii.

Zadanie dla pracodawcy i dla pracownika

Aspekty środowiska pracy, które najsilniej wpływają na zachowywanie przez pracowników równowagi między życiem zawodowym a prywatnym to: procesy i procedury wspomagające wydajną pracę, dbałość firmy o budowanie stabilnego zespołu pracowników ważnych dla firmy oraz efektywna współpraca między jednostkami organizacyjnymi.

Warto przyjrzeć się wyżej wymienionym czynnikom w organizacji i poszukać przyczyn nieefektywności, które mogą tkwić w zbyt długich czy skomplikowanych procedurach, biurokracji czy niedziałających systemach.

Zdarza się niestety tak, że kadra kierownicza zamiast poszukiwać sposobów na wyeliminowanie nadgodzin w środowisku pracy, poszukuje przyczyn w samych pracownikach, wysyłając ich na kursy „work life - balance", a to nie prowadzi do budowania zaangażowania zespołu. Kompetencje menedżerów do właściwego organizowania pracy swojego zespołu mają także duże znaczenie w budowaniu w firmie kultury pracy wspierającej równowagę praca - życie osobiste pracowników.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.