Roszady w państwowych spółkach powinny być wypadkową, a nie głównym celem rządzących

0 0
Roszady w państwowych spółkach powinny być wypadkową, a nie głównym celem rządzących
Zanim nowy rząd weźmie się za personalne roszady w spółkach, powinien obmyślić startegię – twierdzą eksperci. Fot. Pixabay

Jest więcej niż prawdopodobne, że tuż po wyborach parlamentarnych ruszy karuzela kadrowa w spółkach Skarbu Państwa. Są jednak i tacy, którzy uważają, że wprawienie jej w ruch to błąd.

Z najnowszego sondażu TNS Polska wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbywały się już teraz, najwięcej głosów zdobyłby PiS (wspólnie z Solidarną Polską i Polską Razem) – 34 proc. Drugie miejsce zajęłaby PO z poparciem 20 proc.

Do Sejmu weszłaby jeszcze formacja Pawła Kukiza z 17 proc. głosów. Jednak niezależnie od wyników październikowych wyborów parlamentarnych jedno jest pewne – jesienią znów może ruszyć kadrowa karuzela w spółkach Skarbu Państwa.

Zmiana ekipy rządzącej również w spółkach

Nie jest tajemnicą, że mimo kadencyjności władz spółek Skarbu Państwa posady członków zarządów w praktyce w większym stopniu zależą od politycznej pogody niż od zapisów korporacyjnych. Nie dziwią zatem przypuszczenia, że ta jesienna – związana z wyborami parlamentarnymi – przewietrzy zarządy państwowych spółek.

Tak było zawsze. Również wtedy, gdy władzę przejmowała Platforma Obywatelska. Z fotelem prezesa pożegnał się wówczas m.in. Krzysztof Skóra, prezes KGHM Polska Miedź. Kadrowe czystki nie ominęły również szefów innych kluczowych spółek: PZU, Orlenu czy PGNiG.

Po wygranych przez PO wyborach parlamentarnych w 2007 r. odwołano pracowników i członków kierownictwa państwowych firm OLPP i Naftoserwisu. Zdymisjonowano również zarząd Naftoru: Piotra Woyciechowskiego i Tomasza Macierewicza. Wymieniać można by długo. Zgodnie z wyliczeniami serwisu Bigdata.pl tylko w pierwszej kadencji rządów Donalda Tuska (lata 2007-2011) doszło do 3403 zmian kadrowych w spółkach państwowych.

Czy kadrowa karuzela po jesiennych wyborach zakręci się równo mocno? To możliwe. – Przez te wszystkie lata nie dopracowaliśmy się jednoznacznego i transparentnego systemu obsady stanowisk i szerzej nadzoru nad firmami pozostającymi pod kontrolą Skarbu Państwa – twierdzi Andrzej Sadowski, wiceszef Centrum im. Adama Smitha.

Strategia ważniejsza od personalnych roszad

Tymczasem częste zmiany kadrowe w kluczowych spółkach nikomu nie służą. – Idea, że wygrana partia zarządza personalnie państwowymi koncernami jest tragiczna zarówno dla koncernów, jak i dla partii politycznych. Przykład ostatnich kilkunastu lat pokazuje, że partie które ulegają takiej pokusie wcześniej czy później tracą swoja tożsamość, bo zamieniają się w kółka biznesowe i tak naprawdę same przestają istnieć – twierdzi prof. Konrad Świrski z Politechniki Warszawskiej.

Poza tym spółki Skarbu Państwa, te związane chociażby z energetyką, mają swoje długofalowe strategie, a notoryczna wymiana menedżerów nie służy ich skutecznej realizacji.

– Bardzo podobał mi się przykład w jednym z koncernów niemieckich, w którym zmiana na stanowisku prezesa została ogłoszona pół roku wcześniej. Nie tylko dużo wcześniej było wiadomo, kiedy poprzedni prezes odejdzie i kto, a także kiedy go zastąpi, ale było także wystarczająco dużo czasu na transfer wiedzy – mówi prof. Świrski.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.