Rosnące pensje informatyków grożą bankructwami. Ale czy da się je ograniczyć?

Branża IT notuje deficyt specjalistów i winduje ich pensje. Problem w tym, że rosnące w zawrotnym tempie koszty osobowe mogą doprowadzić do bankructwa krajowe firmy. Jak wyjść z tego klinczu?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rosnące pensje informatyków grożą bankructwami. Ale czy da się je ograniczyć?

PODZIEL SIĘ


Autor: Anna Goc

20 wrz 2013 9:00


Czarną wizję dla krajowej branży IT rysują władze Comarchu. W ich ocenie koszty osobowe w branży informatycznej w Polsce rosną znacznie szybciej od przychodów spółek i mogą spowodować nawet bankructwa krajowych firm informatycznych - podaje agencja ISB news.

Do tego dochodzi konkurencja ze strony globalnych liderów, jak Google czy też IBM, które mocno drenują w Polsce rynek pracy w poszukiwaniu informatyków.

Może to przełożyć się także na sytuację w samych spółkach i organizacjach uzależnionych od systemów IT, które mogą mieć coraz większe problemy z rosnącymi kosztami utrzymania własnych zasobów informatycznych.

Dysproporcje

Problem polega na tym, że koszty pracy osób zatrudnionych w branży IT w Polsce są dostosowane do trendów globalnych. Inaczej jest z dynamiką przychodów spółek informatycznych uzależnionych od kontraktów na polskim rynku. Stąd dysproporcje, które mogą skutkować bankructwami w branży.

- Pokonaliśmy ten czynnik ryzyka, ponieważ wyszliśmy za granicę i ugruntowaliśmy swoją pozycję na międzynarodowym rynku. Jednak widzę, że tej dysproporcji może nie wytrzymać część spółek IT działających tylko na rynku lokalnym - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami wiceprezes Comarchu i dyrektor sektora usługi grupy Marcin Warwas.

Wakaty w IT

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że do 2015 r. w krajach Unii poszukiwanych będzie blisko milion pracowników w branży IT. Najbardziej brakować będzie programistów.

Zjawisko można obserwować już na krajowych portalach publikujących oferty pracy. Propozycji jest coraz więcej, a zarobki, na które mogą liczyć kandydaci są coraz wyższe.

Z danych Pracuj.pl wynika, że w I kwartale 2013 r. na portalu było 20,5 tys. ofert pracy skierowanych do kandydatów z tej branży. W porównaniu z tym samym okresem 2009 r. to aż trzykrotnie więcej. Deficyt w branży przekłada się na wzrost pensji specjalistów.

Outsourcingu rozwiązaniem dla IT?

- Rynek IT cały czas jest rynkiem kandydata, co nie pozostaje bez wpływu na wysokość zarobków poruszających się po nim specjalistów - mówi Paweł Klejmont, account manager w Experis IT, agencji doradztwa personalnego zajmującej się rekrutacją na stanowiska z sektora IT.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.