Robert Zych: Nie jesteśmy wychowani w kulturze doceniania

0 0
Robert Zych: Nie jesteśmy wychowani w kulturze doceniania
Fot. Flickr

Pamiętam jednego z moich szefów z lat 90., który był tak wymagający dla siebie i swojego zespołu, że przez siedem lat współpracy nie usłyszałem z jego ust słowa pochwały.

Polscy szefowie stosunkowo rzadko chwalą, ale taż polscy pracownicy często nie potrafią pochwał przyjmować. Docenianie zespołu wymaga w Polsce nie lada umiejętności. Czasem nawet dobre intencje szefa mogą być różnie odebrane przez zespół.

Jednak bez względu na to, czy to okazują, czy nie: twoi ludzie pracują bardzo mocno po to, aby uzyskać twoją akceptację i nie jest prawdą, że jedynie nagrody finansowe mają dla nich znaczenie. Dowód uznania ze strony szefa, pochwała przy zespole, symboliczna nagroda – to wszystko sprawia, że pracownik ma poczucie, że jego wysiłki są dostrzegane i doceniane.

Czytaj też: Andrzej Blikle: Nawet pączek wymaga właściwego traktowania

Wielu szefów popełnia błąd wyczekiwania z pochwałą na moment, kiedy pojawi się jakiś spektakularny sukces. Tymczasem warto doceniać zespół jak najczęściej i świętować nawet małe sukcesy. Szczególnie, kiedy prowadzisz zespół w zmianie na zakręcie, ważne, aby świadomie doceniać każde zachowanie, postawę, która pomaga zespołowi w sprawnym przechodzeniu przez tę zmianę.

Po szaleństwie lat 90., kiedy wielu szefów uważało, że najlepszy pracownik to pracownik całodobowy, przyszło trudne otrzeźwienie. Pracownicy wypaleni zawodowo po 3-4 latach pracy stali się normą na rynku. Dziś szefowie coraz świadomiej potrafią zarządzać zespołem, dbając o zdrowie i równowagę życiową pracowników. Pracownicy wypoczęci są nie tylko szczęśliwi, ale również bardziej produktywni i bardziej zaangażowani.

Czytaj też: Kapcewicz: Nikt nas nie uczy, jak po kawałku zjeść dużego słonia

Pamiętam, jak po pięciu dniach wzmożonego wysiłku mój były szef zaprosił wszystkich na relaksacyjny dzień w Day Spa, dzięki czemu mogliśmy się zregenerować i nabrać sił przed kolejnymi wyzwaniami. Jedni z nas siedzieli większość czasu w saunie, inni korzystali z masaży.

Pod koniec tego dnia wszyscy byli zrelaksowani i nakręceni do współpracy w zespole, a co ważne – w dużej mierze zapomnieliśmy, jaki ciężki był ostatni tydzień i jak trudno nam było radzić sobie z nieprzewidywalnymi działaniami naszej konkurencji.

Zatem nie ma co odkładać wynagradzania wysiłku zespołu na święte nigdy. I nie każdy sukces musi być nagradzany premią pieniężną – czasem wystarczy dobre słowo, pochwała czy symboliczna nagroda. Najważniejsze, żeby zespół wiedział, że jesteś, wspierasz go, a kiedy na to zasłużył – doceniasz.

* Autorem artykułu jest Robert Zych, współwłaściciel firmy szkoleniowej Kontrakt OSH, trener biznesu i trener sprzedaży z dwudziestoletnim stażem. Autor książki „Gen sprzedawcy” oraz współwydawca książek „Psychologia szefa. Szef to zawód” i „Handlowanie to gra”.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

 • Jestem świeżo po lekturze "Lidera Sprzedaży" - nowej książki Pana Roberta.
  Człowiek ma naprawdę ogromną wiedzę o tym, jak funkcjonuje firma, rynek i w jaki sposób sprzedawać z sukcesem. Przykłady z polskiego podwórka nie są odrealnione i pozwalają spojrzeć na sytuację własnego przedsiębiorstwa z innej perspektywy.
 • Świetny wywiad. Bardzo cenię Pana Roberta Zycha za książkę "Gen Sprzedawcy". Cenna, bardzo fajna lektura, dzięki której wiele zrozumiałem i wdrożyłem w życie system sprzedaży AIDDA(S).
  Polecam!

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.