Restrukturyzacja i zmiany w Kopeksie

W ramach restrukturyzacji całej Grupy należąca do Kopex SA spółka Kopex Machinery planuje sprzedaż wałbrzyskiej fabryki - dawnego Wamagu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Restrukturyzacja i zmiany w Kopeksie

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Jerzy Dudała)

wnp.pl

5 lis 2013 11:27


Równocześnie podjęto decyzję o przeniesieniu produkcji zgorzeleckiej spółki Kopex-Famago do Fabryki Konstrukcji Stalowych Fakos.

Zmiany wynikają z szerokiego planu restrukturyzacji Grupy Kopex. Ich celem jest maksymalna redukcja kosztów działalności przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów społecznych wprowadzanych zmian z zachowaniem jak największej liczby miejsc pracy.

- W ramach restrukturyzacji spółki konsolidujemy procesy zarządcze oraz majątkowe w Grupie - przyznaje prezes Kopeksu Józef Wolski - Elementami tego procesu jest z jednej strony ograniczenie działalności Kopex Machinery do zakładów w Zabrzu i Rybniku, a z drugiej wyprowadzenie procesów produkcyjnych Kopex-Famago poza Grupę Kopex.

Zarząd Kopex Machinery prowadzi rozmowy z trzema potencjalnymi inwestorami zainteresowanymi zakupieniem zakładu w Wałbrzychu.

- Dążymy do tego, żeby sprzedaż zakładów odbyła się jak najmniejszym kosztem społecznym - mówi prezes Kopex Machinery Artur Pawluś - Zależy nam, żeby nowy właściciel prowadził w zakładach produkcję i nadal zatrudniał pracowników.

Zarząd Kopex Machinery równolegle do rozmów z potencjalnymi inwestorami prowadzi negocjacje ze związkami zawodowymi.

Rozważane są propozycje wprowadzenia koordynacji zatrudnienia w ramach Grupy Kopex oraz opracowania programu dobrowolnych odejść.

- Wierzę, że uda nam się wypracować rozwiązanie możliwie korzystne dla wszystkich stron - dodaje Artur Pawluś.

Równolegle do zmian w Kopex Machinery przeprowadzane są zmiany w Kopex-Famago.

Na zeszłotygodniowym posiedzeniu Rada Nadzorcza Kopex-Famago wyraziła zgodę na przeniesienie produkcji do niezależnej od Grupy Kopex Fabryki Konstrukcji Stalowych Fakos.

Nastąpi to z dniem 1 grudnia 2013 roku. Kopex-Famago ograniczy swoją działalność do pozyskiwania i zlecania zamówień, zarządzania projektami, projektowania oraz serwisu i montażu.

Zlecenia produkcyjne w pierwszej kolejności będą trafiały właśnie do Fabryki Konstrukcji Stalowych Fakos.

- Będzie ona dzierżawiła od nas nieruchomości i maszyny strategiczne, kupi natomiast mniejsze urządzenia - mówi prezes Kopex-Famago Krzysztof Huzar. - Do Fakosu na zasadzie art. 23(1) Kodeksu Pracy trafi też większość pracowników. Fabryka Konstrukcji Stalowych Fakos działać będzie w tym samym miejscu i zatrudniać te same osoby na tych samych warunkach, na razie więc niewiele z punktu widzenia pracowników się zmieni - podsumowuje K. Huzar. Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.