Raport: Po co spółce rada nadzorcza?

O szczegółową charakterystykę roli jaką odgrywają rady nadzorcze w spółkach pokusiła się firma PwC oraz firma Amrop. Z opracowanego przez nich raportu wynika m.in., że skuteczna rada nadzorcza to taka, która ma zróżnicowany skład, a jej przewodniczący posiada cechy dobrego przywódcy i organizatora.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Raport: Po co spółce rada nadzorcza?

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl/Katarzyna Walterska

wnp.pl

18 mar 2013 13:45


Z badania PwC i Amrop „Rady Nadzorcze 2013. Skuteczność rad nadzorczych w spółkach notowanych na GPW” wynika, że członek rady powinien charakteryzować się niezależnością poglądów i osądów, oraz odwagą cywilną. Bardzo istotna jest rola przewodniczącego rady nadzorczej, którego głównym zadaniem jest stworzenie właściwego stylu działania sprzyjającego zaangażowaniu wszystkich członków rady oraz budowanie konstruktywnych relacji między nimi a zarządem.

Zdaniem Krzysztofa Szułdrzyńskiego, partnera w PwC, wzrasta też oczekiwanie, że zgodnie z ustawowym obowiązkiem rada nadzorcza poprzez swój komitet audytu będzie monitorować efektywność systemów zarządzania ryzykiem i kontroli wewnętrznej w spółce.

- Dlatego też, co wynika badania, rośnie znaczenie komitetów audytu. Ich obecność w radach nadzorczych jest coraz bardziej doceniana. Istnieją one już w 41 proc. spółek, w 2011 roku było to 39 proc. notowanych na GPW, a ich obecność w spółkach należących do WIG20 jest wręcz normą - tylko jedna ze spółek w tej grupie nie ma utworzonego w radzie komitetu audytu.

Dzięki powołaniu tych organów rada może mieć większą kontrolę i wiedzę o najważniejszych obszarach funkcjonowania spółki, zaś analizę tych obszarów powierzyć osobom z najlepszymi kompetencjami w danym zakresie ze swojego grona - powiedział ekspert prezentując wynika raportu.

Z raportu wynika, że dobrze skonstruowana rada nadzorcza procentuje wiarygodnością wyborów zarządu, lepszym monitorowaniem systemów ryzyka, większym bezpieczeństwem spółki w długim okresie oraz zyskiem dla akcjonariuszy. Aby poprawić skuteczność tych organów, spółki powinny budować profesjonalną kadrę członków rad nadzorczych, zapewnić im właściwe narzędzia do realizacji działań oraz wprowadzić regularną ocenę ich funkcjonowania.

Poza tym rośnie świadomość akcjonariuszy, którzy wybierają członków rad nadzorczych. Zmienia się także ich skład, większość stanowią osoby z praktycznym doświadczeniem biznesowym, posiadające wyższe wykształcenie. Kluczowym wyzwaniem jest kontynuowanie budowy profesjonalnej kadry członków rad nadzorczych, jak i stworzenie adekwatnego modelu ich wynagradzania, powiązanego z odpowiedzialnością i oczekiwanym poziomem zaangażowania.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.