Raport, Korupcja i nadużycia w firmach: Co czwarty osoba jest skłonna do korupcji

0 0
Raport, Korupcja i nadużycia w firmach: Co czwarty osoba jest skłonna do korupcji
16 proc. badanych byłoby gotowych wręczyć kontrahentowi prezent (fot.pixabay.com)

• Co trzeci badany jest przekonany o powszechności korupcji w Polsce.
• Tylko 12 proc. uważa, że organy ścigania są skuteczne w walce z korupcją.
• Co czwarty badany byłby skłonny do zachowań nieetycznych, jeśli mogłoby one pomóc firmie.

Takie są m.in. odnoszące się do Polski wyniki raportu z kolejnej edycji badania nadużyć gospodarczych EY.

Światowe Badanie Nadużyć Gospodarczych EY "Firmowe nadużycia - indywidualne konsekwencje" został przeprowadzone już po raz 14.

Wynika z niego, że 9 na 10 polskich firm zdaje sobie sprawę z wagi identyfikacji rzeczywistych beneficjentów umów gospodarczych, zwłaszcza tych, którzy stoją za firmami, z którym współpracują.

"Z powodu oszustw jest duży nacisk na transparentność, na to, żeby prześwietlać, z kim się handluje" - mówił we wtorek (19 kwietnia) w Warszawie prezentujący raport Mariusz Witalis z EY, zwracając uwagę na coraz większą powszechność tzw. screeningu, czyli prześwietlaniu potencjalnych kontrahentów, zwłaszcza jeśli np. zarejestrowani są w rajach podatkowych.

Przekonanie o powszechności korupcji w polskim biznesie podziela co trzeci respondent - mniej niż w innych krajach naszego regionu (46 proc.), ale więcej niż w krajach rozwiniętych (21 proc.) - wynika z raportu.

58 proc. badanych uważa, że walka z korupcją w Polsce jest nieskuteczna, natomiast tylko 12 proc. uważa, że regulatorzy i organy ścigania są skuteczne w walce z korupcja i łapownictwem. "Polska wyróżnia się tu in minus" - komentował Witalis.

Czytaj tez: 300 tys. urzędników skazanych za korupcję

Jednocześnie co czwarty badany byłby skłonny do zachowań nieetycznych, jeśli mogłoby one pomóc firmie w wyjściu z kryzysu - 16 proc. byłoby gotowych wręczyć kontrahentowi prezent, 14 proc. zaoferowałoby jakąś formę rozrywki, a 8 proc. gotówkę.

Obecny podczas prezentacji raportu szef rady nadzorczej GPW Wojciech Nagel mówił, że kluczowe znaczenie w walce z korupcją mają nie tylko regulacje, ale i otoczenie społeczne, w jakim funkcjonują. "Inaczej mówiąc, jak mówiła moja babcia, co uchodzi, a co nie uchodzi w jakimś kraju" - zaznaczył.

Z badania wynika także, że 54 proc. firm zdaje sobie sprawę z rosnącego ryzyka cyberprzestępczości. Według Mariusza Witalisa, to obecnie największe zagrożenie dla firm.

Co piaty badany uważa zarazem lojalność wobec pracodawcy za okoliczność, która mogłaby go powstrzymać od poinformowania o nieprawidłowościach we własnej firmie.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.