Ranking IMD World Talent: Polska na 32. miejscu wśród 61. państw

0 0
Ranking IMD World Talent: Polska na 32. miejscu wśród 61. państw
W rankingu IDM nieźle oceniono kompetencje kadry menedżerskiej (20 miejsce), jej międzynarodowe doświadczenie (17) oraz umiejętności językowe (również 17 pozycja). (Fot. Fotolia)

• Polska zajęła 32. miejsce w rankingu IMD World Talent (na 61 sklasyfikowanych państw).
• Poziom edukacji oraz niskie koszty życia to najmocniejsze atuty Polski w walce o talenty.
• Nie we wszystkich obszarach jest jednak tak dobrze. Jeśli chodzi o szkolenie pracowników, zajęliśmy dopiero 42. miejsce, a jeśli chodzi o umiejętności rozwijania i przyciągania talentów - ostatnią, 61. pozycję.

„World Talent Report” to cykliczny ranking przygotowywany przez szwajcarski International Institute for Management Development, który ocenia atrakcyjność państw w obszarze rozwoju i przyciągania talentów, a także analizuje zaangażowanie poszczególnych państw w rozwój kapitału ludzkiego.

W najnowszej klasyfikacji Polska zajęła w ogólnym zestawieniu - 32. miejsce (na 61 państw), co oznacza wzrost o cztery pozycje względem poprzedniego roku.

Mimo awansu, trudno jednak o powody do zadowolenia - zostaliśmy sklasyfikowani w rankingu niżej niż w 2013 i 2010 r., gdy zajmowaliśmy lepsze, 30 miejsce. W regionie wyprzedza nas Łotwa, Litwa, Czechy, jesteśmy za to klasyfikowani wyżej niż Ukraina, Rumunia czy Bułgaria, która zajęła w rankingu ostatnie miejsce.

Palma pierwszeństwa niezmiennie od lat, należy do Szwajcarii, zaraz za nią plasuje się Dania. Trzecie miejsce na podium przypadło Luksemburgowi.

Czytaj też: Raport KPMG: Zarządzanie talentami największą słabością organizacji

- W rankingu ogólnie nie wypadamy słabo. Trudno jednak o powody do optymizmu w sytuacji, gdy w Polsce coraz dotkliwiej odczuwalny jest brak specjalistów a rodzime, dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwa w kolejnych latach będą potrzebować dodatkowych, wykwalifikowanych rąk do pracy – zwraca uwagę Marcin Orocz, dyrektor sprzedaży rozwiązań HR z chorzowskiej firmy BPSC.

- Na przestrzeni ostatnich lat nie poprawiliśmy swojej pozycji w rankingu a fakt, że funkcjonujemy dziś w globalnej gospodarce oznacza ryzyko migracji utalentowanych pracowników do krajów, które stwarzają lepsze warunki do rozwoju. Co więcej, jeśli nie uda się nam poprawić konkurencyjności w obszarze zarządzania i rozwoju talentów, zachodnie korporacje nie będą miały skrupułów, by fabryki i centra usług lokować u naszych sąsiadów, choćby w Czechach, które notowane są w rankingu wyżej od nas – dodaje Marcin Orocz.

Dobra edukacja, gorzej ze szkoleniami i pozyskiwaniem talentów

IMD ocenił 61 krajów w trzech obszarach: inwestycji i rozwoju, atrakcyjności zewnętrznej oraz przygotowania gospodarek do zmieniających się wyzwań na rynku pracy. Wyniki w tych kategoriach determinują miejsce danego kraju w rankingu głównym. W żadnym z powyższych trzech rankingów składowych nie udało się nam niestety dostać do pierwszej dwudziestki.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.