Rady nadzorcze, członkowie, kandydaci: Kompetencje największym wyzwaniem

• Tylko co czwarty członek zarządów polskich firm jest zadowolony z obecnego składu rady nadzorczej – wynika z badania Instytutu Komitetów Audytu KPMG „Doskonała rada nadzorcza”.
• Największą trudnością w tworzeniu rady nadzorczej jest znalezienie kandydatów posiadających zarówno doświadczenie biznesowe, jak i wiedzę ekspercką.
• Zaledwie 1 proc. respondentów z Polski przyznało, że ich spółka ma oficjalny plan sukcesji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rady nadzorcze, członkowie, kandydaci: Kompetencje największym wyzwaniem

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

22 cze 2016 13:48


Respondenci badania „Doskonała rada nadzorcza” wskazują na potrzebę usprawnienia sposobu doboru członków rad nadzorczych. Jedynie 36 proc. ankietowanych pozytywnie ocenia obecny skład swojej rady w zakresie umiejętności, doświadczeń, potencjału i różnorodności pod kątem ich przydatności do weryfikacji strategii i wsparcia zarządu w szybko zmieniającym się otoczeniu biznesowym.

Czytaj też: Rada nadzorcza powołuje zarząd, ale HR-owiec w niej niepotrzebny

Największym wyzwaniem dla 75 proc. badanych jest dostosowanie poziomu kompetencji członków rady do strategicznych celów spółki w perspektywie 3-5 lat.

(Źródło: Raport KPMG „Doskonała rada nadzorcza”) (Źródło: Raport KPMG „Doskonała rada nadzorcza”)

– Właściwy skład rady nadzorczej jest niezwykle istotny dla długofalowego sukcesu firmy. Osiągnięcie odpowiedniej różnorodności w zakresie umiejętności, kwalifikacji i doświadczeń w celu umacniania pozycji spółki w przyszłości wymaga aktywnego podejścia – począwszy od rzetelnej oceny pracy rady i poszczególnych jej członków, poprzez doskonalenie procesu wdrażania nowych członków i ustawiczne kształcenie aż do planowania sukcesji – mówi Stacy Ligas, partner i szef działu audytu instytucji finansowych w KPMG w Polsce.

Co ciekawe, aż 47 proc. ankietowanych z Polski wskazało, iż jednym z kluczowych wyzwań mających wpływ na skład rady nadzorczej jest koncentracja uwagi inwestorów. Jest to najwyższy odsetek wśród 46 krajów biorących udział w badaniu.

Brak kompetentnych kandydatów

W badaniu KPMG respondenci wskazali na największe przeszkody w osiąganiu i utrzymywaniu skuteczności rad nadzorczych. 69 proc. badanych deklaruje, że przeszkodą jest znalezienie członka rady nadzorczej posiadającego zarówno ogólne doświadczenie biznesowe, jak i wiedzę ekspercką w danej dziedzinie, a ponad połowa wskazuje na trudności z identyfikowaniem kompetencji członków rady, które będą potrzebne w perspektywie kolejnych 3-5 lat.

(Źródło: Raport KPMG „Doskonała rada nadzorcza”) (Źródło: Raport KPMG „Doskonała rada nadzorcza”)
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.