Rada nadzorcza powołuje zarząd, ale HR-owiec w niej niepotrzebny

0 0
Rada nadzorcza powołuje zarząd, ale HR-owiec w niej niepotrzebny

- W mojej ocenie, co być może nie wszystkim HR-owcom się spodoba, ich wiedza jest zbyt wąska, aby mogli zasiadać w radach. Nie znaczy to jednak, że rady nie korzystają z ich pomocy przy podejmowaniu decyzji o zmianach w zarządzie - twierdzi Piotr Rybicki, ekspert od nadzoru korporacyjnego.

Do podstawowych obowiązków rady nadzorczej należy powoływanie i odwoływanie członków zarządu. Czy w związku z tym wśród jej członków powinien być HR-owiec?

Piotr Rybicki, NadzórKorporacyjny.pl: Rzadko się zdarza, żeby członkiem rady był specjalista od HR, choć mają one wiele uprawnień związanych z tą dziedziną. Na przykład zawieszają członków zarządu, a także - w szczególnych wypadkach - przejmują ich kompetencje, jeśli oni z jakiegoś powodu nie mogą dalej pełnić swojej funkcji.

W mojej ocenie, co być może nie wszystkim HR-owcom się spodoba, ich wiedza jest zbyt wąska, aby mogli zasiadać w radach. Nie znaczy to jednak, że rady nie korzystają z ich pomocy przy podejmowaniu decyzji o zmianach w zarządzie.

Czy często się zdarza, że nowych prezesów spółek giełdowych szuka się poza strukturą firmy i wówczas rada ucieka się do usług HR-owców?

- Biorąc pod uwagę, że na giełdzie jest 900 spółek, pewnie by się znalazło kilkadziesiąt modeli poszukiwania prezesa. Dużo zależy od sytuacji w spółce, regionu, w którym działa, jak również od otoczenia biznesowego. Im większa spółka, tym większa rola HR. Trzeba również zwrócić uwagę na to, że wielokrotnie zmiany w zarządzie są wymuszone, bo ktoś sam zrezygnował ze stanowiska albo musiał zrezygnować, bo się nie sprawdził.

Rzadko kiedy są to zmiany planowane z wyprzedzeniem, raczej należą one do rzadkości. Jeśli mamy akurat odpowiednią osobę na jego miejsce, to pewnie obejdzie się bez większych kłopotów. Czasem jednak trzeba poszukać dalej, wtedy kompetencje HR-owców na pewno są bardzo przydatne. Jednak ostateczną decyzję i tak podejmuje rada - kolegialnie, większością głosów.

Skoro HR-owiec w radzie nadzorczej nie, to kto?

- W spółce akcyjnej i w niektórych spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością powinno być minimum trzech członków rady nadzorczej, a w spółkach giełdowych - pięciu. Rzadko, które decydują się na powoływanie większej ich liczby. Wśród spółek giełdowych decyduje się na to może jedna czwarta, reszta spełnia wymagane minimum.

Dobrze jeśli w radzie nadzorczej panuje różnorodność. Idealna trzyosobowa rada nadzorcza byłaby taka: ekonomista, prawnik i specjalista z branży, w której spółka działa.

Jak dobierani są członkowie rad nadzorczych?

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (2)

  • A ja się zgadzam z główną tezą artykułu - HR to taki lekko przypudrowany Dział Kadr i Płac i nic więcej. Koledzy z innych korpo mają takie same odczucia - zaznaczając jeszcze jedno - HR Manager jest jednym z najbardziej psio-lojalnych osób wobec każdego (obecnego) Zarządu
  • Wg PR idealna rada to prawnik, ekonomista i ktoś z branży. Rozwinąć to można następująco, dwie osoby znające się na wszystkim i na niczym i ktoś o wąskiej specjalizacji. Reasumując zaprzecza Pan samemu sobie twierdząc, że ktoś z HR ma zbyt wąską specjalizację, żeby być potrzebnym w radzie. Praktyka wskazuje, że aby osiągnąć pozycję w HR, trzeba wiedzieć dużo więcej niż zakres tej funkcji wg książek przewiduje.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.