Psychopata w firmie. Jak go zidentyfikować i unieszkodliwić?

0 0
Psychopata w firmie. Jak go zidentyfikować i unieszkodliwić?
Podstawowa zasada odnosząca się do psychopatów: zwalniaj zamiast próbować zmieniać/fot. pixabay

Najwięcej osób z dyssocjalnym zaburzeniem osobowości, których potocznie nazywamy psychopatami, znajdziemy wśród najwyższej kadry kierowniczej

Najwięcej osób z dyssocjalnym zaburzeniem osobowości znajdziemy wśród najwyższej kadry kierowniczej.

– Wbrew potocznym wyobrażeniom głównym atrybutem psychopatów nie jest siekiera, tylko manipulacja informacją. Im wyżej w hierarchii, tym większa trudność w ich wczesnej identyfikacji i ewentualnym zwolnieniu. Często ukryci za konwenansami i tytułami (profesor doktor habilitowany, dyrektor zarządzający), są wieloletnimi praktykami manipulacji - pisze w książce "Skuteczny menedżer. Czego nie uczą w szkole o zarządzaniu ludźmi" Marta Pawlikowska-Olszta, psycholog pracy i organizacji.

– Bywa, że jedynym sposobem, by wykluczyć ich z zespołu jest awans. Stąd wyższy odsetek osób z tego typu zaburzeniem osobowości wśród najwyższej kadry kierowniczej – dodaje.

Bardzo łatwo zatrudnić psychopatę

Jak twierdzi autorka książki, jednym z atrybutów psychopatów (przynajmniej w pierwszym kontakcie) jest znakomita autoprezentacja, dlatego też bardzo łatwo jest wpuścić osobę o zaburzonej osobowości do firmy.

Czytaj też: Program komputerowy wykryje, czy szef to psychopata

– W przypadku osób z dysocjalnym zaburzeniem osobowości pomyli się każdy rekruter – twierdzi Marta Pawlikowska-Olszta. A wpuszczenie do firmy osoby o cechach psychopatycznych to gwarancja: braku efektywności, psucia relacji między pracownikami, ataków personalnych i działań na niekorzyść firmy (kradzieże danych, wykorzystywanie wizerunku firmy itp.).

Jeśli w dodatku psychopata w drodze awansu zostanie szefem, to bardzo możliwe, że będzie wykruszał najlepszych pracowników, izolował ich i poddawał mobbingowi.

– W czasie rozmowy rekrutacyjnej polegaj na faktach, a nie na opisach wyczynów i sukcesów. Nie zwracaj uwagi na tytuły, nazwy stanowisk. Docieraj do meritum, czyli doświadczenia zawodowego i rzeczywistej roli kandydata w wykonywanych zadaniach – radzi Pawlikowska-Olszta.

Psychopaty nie zmienisz, musisz go zwolnić

– Podstawowa zasada odnosząca się do psychopatów: trzymaj ich z daleka od swojej firmy i zespołu, nie zatrudniaj, zwalniaj, zamiast próbować zmieniać – uważa Marta Pawlikowska-Olszta.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (3)

 • ludzie nie zdaja sobie sprawy z tego ze na wysokich stanowiskach sa czubki. To co pisze gosddd to swiadczy o jego pustocie i ze nie lubi zwiazkow zawodowych. Tam nie wiem czy sa czy ich nie ma, ale jakbys goscddd rozejrzal sie po firmach szcxzegolnie korporacjach to jest tam ich bardzo duzo i naprawde sprawiaja super wrazenie na kazdym. Ja mialem akurat okazje pracowac w firmie gdzie moim przelozonym byl psychopata idealnie opisywany przez artykuly na internecie. On naprawde bardzo swietnie sie prezentowal itd. ale naprawde manipulowal wszystkimi dookola w firmie. To byl zwykly oszust pokroju plichty. No ale w firmie do tej pory jest uznawany za bostwo. Wielokrotnie miewal pomysly narazajace firmę na straty finansowe.
 • Tacy ludzie są wyzwaniem dla rekruterów. Martwi fakt, że zajmują wysokie stanowiska w firmach.
 • W związkach zawodowych jest ich dużo, takie mam wrażenie.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.