Przyszłość BHP to internet rzeczy

W niedalekiej przyszłości BHP będzie oparte o elektronikę, którą nosić będziemy w pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Przyszłość BHP to internet rzeczy

PODZIEL SIĘ


Autor: GP

11 paź 2017 18:23


Jeśli wierzyć prognozom zebranym przez "Financial Times," które amerykańska gazeta opublikowała w pierwszej połowie października, przyszłość bezpieczeństwa w pracy to coraz intensywniejsza komunikacja między elektronicznymi urządzeniami. Otoczą nas czujniki i urządzenia monitorujące praktycznie wszystko - od stanu zdrowia przez ruch uliczny aż po jakość powietrza, którym oddychamy. Co więcej - będziemy je nosić na sobie, w ubraniach, w telefonach, w zegarkach.

- Tym rozwiązaniom najbardziej przygląda się przemysł - akcentował "FT" - bo każda możliwość poprawienia bezpieczeństwa pracowników jest w zakładach pracy ciężkiej "na wagę złota."

Zapytany o przyszłość ubrań do pracy Ramon T. Llamas, badacz technicznego, chińskiego giganta IDC odpowiada:

- W pierwszym stadium implementacji internetu rzeczy dla BHP zobaczymy intensyfikację wymiany informacji. Zwłaszcza tych danych, które bezpośrednio dotyczą zdrowia i bezpieczeństwa ludzi. W dalszej perspektywie zobaczymy rozwiązania pod konkretne branże.

Jako przykład pytany ekspert podaje australijską firmę SmartCap, która wyspecjalizowała się w wyposażeniu dla kierowców. W swojej ofercie ma detektor mikrosnu, na który mogą zapadać pracujący za kierownicą. To niebezpieczne zjawisko zasypiania na kilka, kilkanaście sekund, które w ruchu drogowym może spowodować poważne zagrożenie.

- Ich urządzenie monitoruje fale mózgowe użytkownika, by ostrzec o ewentualnym śnie czy zmęczeniu - dodawał dla FT Llamas.

Podobnych rozwiązań dla pracowników jest coraz więcej. Przykłady można mnożyć. W Indiach Tata Steel testuje egzoszkielety, które mają zastąpić w pracy wózki widłowe. Więcej o tym projekcie tutaj. Ułatwienia technologiczne wchodzą też do biur. Pracownicy amerykańskiej firmy Three Square Market w tym roku testują chipy mające ułatwiać im codziennie, biurowe funkcjonowanie.

Prognozuje się, że w 2020 r. internet rzeczy połączy 50 mld urządzeń. Od komputerów, smartfonów przez sprzęt kuchenny, pojazdy, zabawki aż po całe aglomeracje miejskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
BHP

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

gf 2017-10-12 17:37:41

czemu ten portal promuje transhumanizm? i pisze o glupotach typu czipy pod skora albo internet rzeczy ? a wiecie ze ta firma three square market zostala zbojkotowana w stanach za promocje mikroczipow pod skora. a wiecie ze wlasciciel tej firmy three square market to transhumanista? a wiecie o tym ze transhumanizm to sekta oparta na wierzeniach religijnych w sztuczna inteligencje ktora rzekomo jest bogiem, wierza w rok 2045 czyli ich koniec swiata i inne podobne bzdury jak to w sektach? wiec czemu to promujecie?