Przedsiębiorcy lubią rządzić silną ręką

Większość polskich przedsiębiorców (62,3 proc.) preferuje autokratyczny styl kierowania i decyzje podejmuje bez udziału pracowników - wynika z badania przeprowadzonego przez Katedrę Socjologii Ekonomicznej SGH i współfinansowanego przez Konfederację Lewiatan.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Przedsiębiorcy lubią rządzić silną ręką

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

25 lis 2013 16:01


Jak wynika z badnia „ Rzemieślnicy i biznesmeni. Właściciele małych i średnich przedsiębiorstw prywatnych", tylko 25,7 proc. przedsiębiorców stawia na demokratyczny wariant zarządzania firmą. W wielu przedsiębiorstwach stosowana jest również zasada ograniczonego zaufania do pracowników. Jej symptomem jest przeświadczenie, że lepiej pracownika mieć na oku, do czego przyznaje się niemal połowa ankietowanych, chociaż niewiele mniej respondentów twierdzi przeciwnie.

Jaki jest ich stosunek do związków zawodowych? Co trzeci ankietowany (34,9 proc.) zadeklarował, że związki w ogóle nie powinny działać w firmach. 25,7 proc. respondentów uznało, że związki zawodowe powinny istnieć tylko w firmach publicznych, a tylko 18,9 proc. uważa, że związki zawodowe powinny działać we wszystkich przedsiębiorstwach, niezależnie od formy własności.

Wracając do stylu zarządzania, 51,3 proc. przedsiębiorców wybiera umiarkowanie nowoczesny model funkcjonowania firmy, w którym podmiotowo podchodzi się do klientów (decyzje podejmuje się na podstawie kontaktów z nimi), lecz nie bierze się pod uwagę społecznego i ekologicznego środowiska firmy. Model tradycyjnego przedsiębiorstwa, przedmiotowo odnoszącego się do klientów, za najlepszy uważa 38,6 proc. Model w pełni nowoczesnej firmy, cechującej się społeczną odpowiedzialnością biznesu, jest akceptowany przez 9,3 proc. respondentów.

Z badania wynika również, że w ostatnich latach powiększa się wśród przedsiębiorców odsetek kobiet (z 21,2 do 25 proc.), rośnie również przeciętny wiek przedsiębiorcy (z 46 do 49 lat). Najliczniejszą grupę wśród przedsiębiorców, jeśli chodzi o wykształcenie, stanowią technicy (28,8 proc.), inżynierowie (22,2 proc.) oraz magistrowie ekonomiści (14,6 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.