Przed urlopem: jak zapewnić sobie odpoczynek bez telefonów z pracy

- Żeby skutecznie odpocząć warto dobrze przygotować swój wyjazd - nie tylko planując loty, trasy i zapewniając najlepsze kwatery, ale także zostawiając swoje sprawy zawodowe tak, aby nie spędzać czasu na plaży czy na szlaku z telefonem komórkowym przy uchu - tłumaczy Paweł Gniazdowski, ekspert zarządzania karierą, szef Lee Hecht Harrison DBM w Polsce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Przed urlopem: jak zapewnić sobie odpoczynek bez telefonów z pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

17 lip 2013 19:05


Jak zredukować zawodowe napięcia podczas wakacji?

Najpierw trzeba zaplanować, które zadania mogą poczekać na twój powrót. Problemem bywa chaotyczna próba zrobienia wszystkiego, co można przed wyjazdem, a to, czego nie uda się załatwić, zostawić na "po powrocie".

- Kłopot w tym, że wówczas mogą pozostać rzeczy na tyle ważne, że albo będą przedmiotem twojego urlopowego zmartwienia, albo tematem nerwowych konsultacji z firmą podczas, powiedzmy, śródziemnomorskiej sjesty - wyjaśnia Gniazdowski. - Jeśli natomiast na tydzień przed wyjazdem uda ci się kilka mniej pilnych spraw lub spotkań przełożyć na okres pourlopowy, masz większą szansę na załatwienie tych pilniejszych zanim wyjedziesz.

Przekaż obowiązki

Sprawdź, co może za ciebie zrobić ktoś inny. Nie każdy ma komfort możliwości delegowania zadań na podwładnych lub na tyle koleżeńskich współpracowników, że "pociągną" jego sprawy podczas nieobecności. Ale jeżeli należysz do tej grupy, nie wahaj się.

- Wyznaczenie "zastępców" do poszczególnych spraw podczas twojego urlopu i ogłoszenie tego w otoczeniu oszczędzi ci nagłych telefonów, a firmie wydatków na roaming. Pamiętaj jednak, że warto odwdzięczyć się tym samym, gdy inni idą na swoje urlopy - mówi Gniazdowski.

Zostaw wskazówki sobie i innym

Poświęć godzinę na sporządzenie "przewodnika" do twoich spraw. Napisz dokładnie, co załatwiłeś, co może poczekać na twój powrót, a co przekazałeś innym. Nie zapomnij o sprawach niekoniecznie bieżących, ale które potencjalnie mogą "wypłynąć" podczas twojej nieobecności. Określ jedną, dwie sprawy, z którymi można będzie do ciebie zadzwonić mimo urlopu.

- Taki przewodnik pomoże także twoim współpracownikom i klientom, a tobie pozwoli utrwalić wizerunek osoby uporządkowanej i zorganizowanej - podkreśla Gniazdowski.

Pozostań w kontakcie

Nie deklaruj: wyłączam się, nie przeszkadzajcie. Oczywiście istnieją firmy, w których jest to zwyczajem. Jednak jest ich coraz mniej.

- Deklaracja typu: wyłączam telefon i już, nie przysporzy ci popularności i często nie zapobiegnie kontaktom z firmą, które będą wówczas jeszcze bardziej nerwowe - stwierdza Gniazdowski. - Lepiej podaj 2-3 rzeczy, o których chciałbyś być informowany. Osobom silnie zaangażowanym w pracę wręcz nie zaleca się kompletnego odcięcia się, bo to paradoksalnie może utrudniać stopniowe przechodzenie w tryb odpoczynku - dodaje.

Żadne rady nie uchronią przed koniecznością kontaktu z firmą w razie wydarzeń nieprzewidzianych lub kryzysowych. Jednak jeśli okres urlopowy przebiegnie w miarę spokojnie, twoja firma nie musi cię absorbować, o ile wszystkie twoje sprawy są właściwie przekazane.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.