Prowadzenie małych i średnich firm rodzinnych będzie łatwiejsze? PSL przygotowało pakiet rozwiązań

• PSL przygotowało pakiet rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie małych i średnich firm rodzinnych – poinformował szef partii Władysław Kosiniak-Kamysz podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.
• Ludowcy chcą np. ograniczenia liczby kontroli i zerowego ZUS na start.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prowadzenie małych i średnich firm rodzinnych będzie łatwiejsze? PSL przygotowało pakiet rozwiązań

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

7 wrz 2016 14:37


"W Krynicy bardzo dużo mówi się o sprawach wielkich korporacji, wielkim biznesie, a tu trzeba powiedzieć o tych, co tworzą produkt krajowy brutto, utrzymują rodziny, tworzą miejsca pracy - to są ci najmniejsi, mali i średni przedsiębiorcy tworzący rodzinne firmy" - powiedział dziennikarzom szef PSL.

Według niego rząd PiS "zapomniał o nich i zachwyca się dużym biznesem". "To i tak nie wychodzi PiS najlepiej, bo inwestycje spadają z powodu braku stabilności politycznej w Polsce" - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Zadeklarował, że PSL chce być reprezentantem firm rodzinnych, małych i średnich. Dlatego stronnictwo przygotowało cały pakiet rozwiązań ułatwiających prowadzenie działalności w tym segmencie gospodarki, które mają stopniowo trafiać do parlamentu. Pierwszą propozycją może być postulat ograniczenia liczby kontroli prowadzonych w sektorze MSP - do jednej w ciągu roku dla mikroprzedsiębiorstw, dwóch dla małych i trzech dla średnich firm.

PSL proponuje też całkowite zwolnienie z płacenia składki ZUS dla firm rozpoczynających działalność, póki nie osiągną 3 tys. zł miesięcznego dochodu. Potem miałyby być dwa poziomy składki ZUS - 500 zł dla mniejszych firm i 1000 zł dla firm o większym dochodzie.

Czytaj też: Firmy rodzinne umierają wraz z przedsiębiorcami przez prawo i brak sukcesorów. Jak to zmienić?

"Obecna dwuletnia ulga w składce ZUS w wielu przypadkach okazuje się niewystarczająca, po dwóch latach dochodzi do zamykania działalności. Potrzebna jest taka ulga, która daje dobry rozpęd" - argumentował szef ludowców.

Ugrupowanie chce też, aby wszystkie sprawy administracyjne związane z założeniem i prowadzeniem działalności gospodarczej były załatwiane przez internet. Zwraca również uwagę na przypadki blokowania zwrotu VAT małym i średnim przedsiębiorstwom, co - według Kosiniaka-Kamysza - wstrzymuje ich możliwości inwestycyjne.

"Tych konkretnych propozycji gospodarczych jest około 13-14" - zapowiedział lider PSL.

Postulował on, aby "rząd nie napinał muskułów" i realizował realne strategiczne cele gospodarcze. "Dla nas nie jest potrzebne napinanie muskułów i mówienie o G7, czy G20, ale PSL proponuje, byśmy dołączyli do grona można powiedzieć B10, czyli państw znajdujących się w pierwszej dziesiątce rankingu Doing Buissnes, czyli grona państw, gdzie najłatwiej prowadzi się działalność gospodarczą" - wyjaśnił.

Kosiniak-Kamysz zauważył, że obecnie Polska znajduje się na 25. miejscu w tym rankingu, a pozycję w pierwszej 10. powinna osiągnąć do 2020 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

yxyyx 2016-09-07 18:54:05

Dobry pomysł, ale ograniczenie kontroli jest błędem, musi być sprawdzane czy nie są łamane prawa pracownika.