Prof. Kwaśnicki: Przez 45 proc. czasu Polacy pracują na państwo

– Do 20 czerwca pracujemy na państwo, a dopiero potem zaczynamy pracować na siebie. Dlatego twierdzę, że mamy kapitalizm w 55 proc. – powiedział prof. Witold Kwaśnicki, ekonomista Uniwersytetu Wrocławskiego, wygłaszając wykład pt. „Kapitalizm – jedyny system ekonomiczny w historii, który wyciągnął ludzkość z biedy”.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prof. Kwaśnicki: Przez 45 proc. czasu Polacy pracują na państwo

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

4 gru 2015 7:56


- Spotkanie z profesorem Kwaśnickim to już druga odsłona cyklu wykładów ekonomicznych pt. „Zrozumieć Świat” pod patronatem prof. Jana Winieckiego. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie organizuje je w ramach obchodów 20-lecia swojego istnienia, aby przybliżyć w przystępny sposób wiedzę na temat wybranych procesów i zjawisk ekonomicznych. Bardzo miło mi jest powitać tutaj dra Mieczysława Janowskiego – powiedział dr Wergiliusz Gołąbek, prorektor ds. rozwoju i współpracy WSIiZ, witając gości i publiczność.

Skąd wzięła się liczba 55 proc.? Zdaniem prof. Kwaśnickiego liczenie jest proste: wystarczy porównać wysokość zarobków przeciętnego Polaka i kwotę, którą powinien oddać państwu w postaci różnych danin i składek. Okazuje się, że ok. 45 proc. zarobków to podatki.

– Dzień wolności podatkowej w Polsce to ok. 20 czerwca. Do 20 czerwca pracujemy na państwo, a dopiero potem zaczynamy pracować na siebie. Z racji tego twierdzę, że mamy kapitalizm w 55 proc. – wyjaśnił prof. Kwaśnicki.

Kapitalizm przeciw biedzie

W pierwszej części wykładu ekonomista odniósł się do rozumienia kapitalizmu i charakterystyki rynku jako centralnej instytucji kapitalizmu. Prof. Kwaśnicki uważa, że kapitalizm jest najlepszym ustrojem gospodarczym dla wszystkich narodów i społeczeństw.

- Przed wykładem wszedłem na stronę Państwa uczelni i obejrzałem nagranie ze spotkania sprzed tygodnia z ks. prof. Hellerem i prof. Zanussim i okazało się myślimy w bardzo podobnym stylu – zaznaczył ekonomista.

Wielu naukowców, w tym niektórzy nobliści, uważa, że kapitalizm nie może zwalczyć biedy.

– Kiedy słyszę podobne opinie, zadaję sobie to samo pytanie, na które próbuje znaleźć odpowiedź ks. prof. Heller – skąd bierze się głupota? Dochodzę do tego samego wniosku – jest irracjonalna – uważa ekonomista.

Kapitalizm według prof. Kwaśnickiego jest nie tylko systemem gospodarczym, ale też społecznym oraz pojmowania rzeczywistości. Zakłada akceptację innego, swobodę działań i możliwość korzystania z owoców swojej pracy.

– Ks. prof. Heller mówi, że Wszechświat począł się z miłości. Uważam, że kapitalizm również bierze swój początek z miłości, ponieważ jest system najbardziej pokojowo nastawionym – podkreślił prof. Witold Kwaśnicki.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.