Prof. Błędowski: Jaka powinna być polityka senioralna?

Prognozy przewidują, że w 2030 r. prawie 25 proc. ludności Europy przekroczy 65 lat. W Polsce odsetek ten będzie tylko trochę niższy – sięgnie 22 proc. O rozwiązaniach dotyczących polityki senioralnej w Europie mówi prof. Piotr Błędowski z SGH.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prof. Błędowski: Jaka powinna być polityka senioralna?

PODZIEL SIĘ


Autor: PolskieRadio.pl (Elżbieta Mamos, JK)

11 mar 2015 10:19


W Europie najbardziej chwalone są dwa systemy – funkcjonujący w państwach skandynawskich oraz w Niemczech. – To co różni te systemy, to sposób finansowania, mówi prof. Błędowski.

Polityka senioralna finansowana z podatków...

Jak wyjaśnia, w przypadku krajów skandynawskich środki na politykę senioralną płyną z budżetu państwa i budżetów samorządowych, czyli pochodzą z podatków.

...albo z ubezpieczenia

– W przypadku Niemiec, mamy do czynienia z obowiązkowym ubezpieczeniem pielęgnacyjnym, dzięki któremu finansowanie są świadczenia opieki długoterminowej – nie tylko zdrowotne, ale i o charakterze społecznym – mówi profesor Błędowski.

Polityka senioralna zdrowotna i społeczna

Jak podkreśla, to co łączy oba systemy, to to, że w sposób nierozłączny traktują potrzeby zdrowotne i społeczne starszych osób.

Czytaj też: By seniorzy byli jak najdłużej aktywni i sprawni

Rodzina - najważniejszy partner w systemie

Zwraca uwagę, że każdy z tych systemów, działających w tych krajach od dziesięcioleci, ulega modyfikacjom. – Wszak zmieniają się możliwości medycyny, zmianie ulega też struktura rodziny, która dla każdego systemu powinna być najważniejszym partnerem, mówi profesor.

–Tymczasem w Polsce, nadal nie mamy systemu opieki senioralnej, mimo, że bardzo wiele się o tym mówi – podkreśla profesor.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.