Problemy w zarządzaniu nie mają płci. Ale katastrofą jest, kiedy kobieta szef wchodzi w męskie role

O tym, dlaczego kobiet w zarządach firm wciąż jest jak na lekarstwo, dlaczego panie zarabiają mniej od panów, a także co w ich karierach zmienia macierzyństwo i dlaczego wiele osób preferuje szefa mężczyznę, a nie kobietę, rozmawiamy z Moniką Chodyrą, coachem i ekspertem HR.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Problemy w zarządzaniu nie mają płci. Ale katastrofą jest, kiedy kobieta szef wchodzi w męskie role

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

8 mar 2018 12:21


  • Kobiety biorą na siebie dużo zadań, często dlatego, że nie potrafią być asertywne. Natomiast wrodzona skromność nie pozwala im wysoko wyceniać swoich umiejętności, przez co - bywa - że zarabiają mniej. Nie negocjują, nie walczą o podwyżki. Czy kobiety same sobie "zgotowały" taki los na rynku pracy?
  • - Nie jesteśmy same sobie winne. Świat, w którym żyjemy, w którym z góry są przypisane pewne role społeczne, również nam tego nie ułatwia. Mężczyźni po pracy mają hobby, a kobiety po pracy mają dom, pranie, prasowanie, dzieci - mówi Monika Chodyra, coach i ekspert HR.
  • A kobieta w roli szefa? Sprawdza się bardzo dobrze, jeśli nie tłumi w sobie swojej kobiecości.  - Wydaje mi się, że jedynym błędem kobiet szefów jest to, że obejmując stanowisko zarządzające, wchodzą w męskie role, tzn. próbują myśleć i działać jak mężczyzna. I wtedy jest katastrofa - mówi Chodyra.

Czy według pani kobietom jest trudniej na rynku pracy niż mężczyznom?

Monika Chodyra, coach i ekspert HR: Na pewno mają inaczej niż mężczyźni. Czy trudniej? Bywa, że tak.

Dlaczego?

- To wynika z tego, że kobiety mają więcej zadań wynikających z przypisanych im ról społecznych. To dotyczy polskiej mentalności i uwarunkowań społecznych. Poza tym proszę zauważyć, że kobiety w Polsce są zaszufladkowane w dwóch stereotypowych obrazach – matki Polki i kobiety feministki. Nie są natomiast promowane kobiety spełnione, niezależnie od tego, czy mają dzieci czy nie.

Kobietom trudniej jest znaleźć swój złoty środek w codziennym życiu z racji tego, iż przyjmują na siebie więcej obowiązków. Mężczyźni po pracy mają hobby, a kobiety po pracy mają dom, pranie, prasowanie, dzieci. I te kobiety, z którymi spotykam się podczas warsztatów czy coachingów, które bardzo udanie łączą życie prywatne z życiem zawodowym, są spełnione, ale – są zmęczone, i często nie zdają sobie sprawy, jak bardzo „dają radę” w codzienności. Narzekają na brak czasu dla siebie, na stres. Być może to jest też nasza odpowiedzialność.

Monika Pyrek w książce „Energia Kobiet”, której jestem współautorką, mówi o tym, że kobiety bywają perfekcjonistkami. Chcą mieć ładny dom, zadbane dzieci, projekty w pracy na wysokim poziomie, ale to kosztuje. To jednak jest nasza odpowiedzialność. To, jak chcemy, aby nasz świat wyglądał.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Karol B. 2018-03-13 16:47:57

No i czego się dowiedzieliście z artykułu? Czy jest w nim coś, czego nie wiedzieliście przed przeczytaniem? Strata czasu - stek banałów i uogólnień, żadnych konkretów niestety. Chyba, że powiedziemy, że ten tekst jest "typowo kobiecy"...

wuj 2018-03-09 15:34:47

bzdury totalne

IMHO 2018-03-09 08:23:10

Największy błąd to fochy i doszukiwanie się drugiego i trzeciego dna tam gdzie go nie ma.