Prezeska lepsza od prezesa? Spółki stawiają jednak na mężczyzn

W dużych firmach brakuje kobiet na stanowiskach prezesów. Tymczasem im więcej pań pełni najwyższe funkcje kierownicze, tym firma więcej zarabia. Skąd więc niechęć spółek?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prezeska lepsza od prezesa? Spółki stawiają jednak na mężczyzn

PODZIEL SIĘ


Autor: JO

1 paź 2014 15:03


W zarządach i radach nadzorczych spółek giełdowych tylko 15 proc. to panie. Tak wynika z analizy ekspertów Konfederacji Lewiatan, na którą powołuje się „Rzeczpospolita”. Dysproporcje płci dotyczą także stanowisk prezesów. Tylko 7 proc. spółek notowanych na GPW jest dowodzonych przez kobiety.

To sprawia, że zaniżamy średnią w statystykach Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o udział kobiet w radach nadzorczych spółek giełdowych (16,6 proc. w 2013 r.). W Polsce procent ten wynosi jedynie 10,3 proc.

Czytaj też: Firmy zabiegają o względy kobiet, a one? Rezygnują z kierowniczych stanowisk

A może warto byłoby pomyśleć o zwiększeniu liczby kobiet na najwyższych stanowiskach menedżerskich? Konfederacja Lewiatan wskazuje bowiem, że przekłada się to na lepsze wyniki finansowe spółek (chodzi o wycenę rynkową spółek giełdowych).

Zdaniem ekspertów kobiety, które pną się po szczeblach kariery, z reguły przechodzą przez trudniejszy proces selekcji niż w przypadku mężczyzn, a także muszą wykazać się większymi umiejętnościami zarządczymi.

Większa efektywność zarządów i rad nadzorczych z udziałem kobiet wynikać ma także z różnorodności charakterów obu płci. - Zróżnicowane zarządy, czy rady osiągają lepsze efekty w porównaniu z zespołami jednorodnymi – w praktyce zdominowanymi przez mężczyzn – cytuje raport „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Rynek pracy a równość płci

W związku z niedoborem kobiet na najwyższych stanowiskach menedżerskich, resort pracy ma zamiar w przyszłym roku ruszyć z kampanią medialną w ramach unijnego projektu „Równość kobiet i mężczyzn w procesach podejmowania decyzji ekonomicznych – narzędziem zmiany społecznej".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.