Prezesi optymistycznie patrzą w przyszłość

Zwiększa się otwartość firm na zatrudnianie nowych pracowników i coraz większego znaczenia nabierają wyzwania biznesowe, w tym pozyskanie pracowników o kluczowych umiejętnościach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prezesi optymistycznie patrzą w przyszłość

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

22 sty 2014 15:54


Zdecydowana większość zarządzających (85 proc.) ankietowanych w badaniu CEO Survey 2014 przeprowadzonym przez PwC, przewiduje poprawę wyników finansowych swojej firmy w nadchodzących 12 miesiącach, a gdy przyjmiemy horyzont 3-letni grupa ta liczy już 90 proc. respondentów w Polsce i 92 proc. na świecie.

Na naszym rynku rzadziej jednak spotykamy prezesów „bardzo" pewnych poprawy wyników w ciągu 12 miesięcy (30 proc. podczas gdy na świecie 39 proc.), jednak już w odniesieniu do horyzontu trzyletniego optymizm rośnie u nas szybciej niż na świecie - aż 58 proc. ankietowanych prezesów jest „zdecydowanie pewnych", że poprawi wynik finansowy w tym czasie (w porównaniu do 45 proc. rok temu).

- W tym roku nastąpiło wyraźne odwrócenie trendu. Po raz pierwszy od trzech lat obserwujemy wzrost pozytywnych nastrojów zarówno w perspektywie krótko, jak i długoterminowej. Widać jednak wyraźnie, że deklarowany optymizm jest jednak obarczony sporą dawką niepewności - podkreśla Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC.

- Co ciekawe, polski optymizm w odniesieniu do najbliższych 12 miesięcy jest ostrożniejszy niż średnia globalna, jednak już w perspektywie 3 letniej polscy menedżerowie są znacznie bardziej optymistyczni od respondentów na świecie, w Europie Zachodniej, czy w Europie Centralnej - dodaje Orłowski.

Spodziewane zmiany zatrudnienia

Wraz ze wzrostem optymizmu pojawiają się pozytywne sygnały dotyczące planów zatrudnienia - w Polsce 43 proc. prezesów planuje wzrost zatrudnienia (27 proc. w 2013 r.), jednocześnie jednak redukcję liczby pracowników rozważa praktycznie tyle samo firm co rok temu (odpowiednio 30 proc. i 32proc. w 2013 r.). Na świecie już tylko 20 proc. spodziewa się redukcji personelu w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a 50 proc. przewiduje wzrost liczby zatrudnionych.

- Wraz z poprawą sytuacji ekonomicznej w Polsce zwiększa się otwartość firm na zatrudnianie nowych pracowników. Jednocześnie na podobnym poziomie utrzymuje się grupa firm pragnących redukować swoje zespoły, a to oznacza że nadchodzący rok może być okresem intensywnych przetasowań na rynku pracy. Sytuacja ta stwarza nowe szanse dla osób poszukujących lub pragnących zmienić miejsce zatrudnienia - zauważa Orłowski.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.