Prezesi optymistycznie patrzą w przyszłość

0 0
Prezesi optymistycznie patrzą w przyszłość

Zwiększa się otwartość firm na zatrudnianie nowych pracowników i coraz większego znaczenia nabierają wyzwania biznesowe, w tym pozyskanie pracowników o kluczowych umiejętnościach.

Zdecydowana większość zarządzających (85 proc.) ankietowanych w badaniu CEO Survey 2014 przeprowadzonym przez PwC, przewiduje poprawę wyników finansowych swojej firmy w nadchodzących 12 miesiącach, a gdy przyjmiemy horyzont 3-letni grupa ta liczy już 90 proc. respondentów w Polsce i 92 proc. na świecie.

Na naszym rynku rzadziej jednak spotykamy prezesów „bardzo" pewnych poprawy wyników w ciągu 12 miesięcy (30 proc. podczas gdy na świecie 39 proc.), jednak już w odniesieniu do horyzontu trzyletniego optymizm rośnie u nas szybciej niż na świecie - aż 58 proc. ankietowanych prezesów jest „zdecydowanie pewnych", że poprawi wynik finansowy w tym czasie (w porównaniu do 45 proc. rok temu).

- W tym roku nastąpiło wyraźne odwrócenie trendu. Po raz pierwszy od trzech lat obserwujemy wzrost pozytywnych nastrojów zarówno w perspektywie krótko, jak i długoterminowej. Widać jednak wyraźnie, że deklarowany optymizm jest jednak obarczony sporą dawką niepewności - podkreśla Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC.

- Co ciekawe, polski optymizm w odniesieniu do najbliższych 12 miesięcy jest ostrożniejszy niż średnia globalna, jednak już w perspektywie 3 letniej polscy menedżerowie są znacznie bardziej optymistyczni od respondentów na świecie, w Europie Zachodniej, czy w Europie Centralnej - dodaje Orłowski.

Spodziewane zmiany zatrudnienia

Wraz ze wzrostem optymizmu pojawiają się pozytywne sygnały dotyczące planów zatrudnienia - w Polsce 43 proc. prezesów planuje wzrost zatrudnienia (27 proc. w 2013 r.), jednocześnie jednak redukcję liczby pracowników rozważa praktycznie tyle samo firm co rok temu (odpowiednio 30 proc. i 32proc. w 2013 r.). Na świecie już tylko 20 proc. spodziewa się redukcji personelu w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a 50 proc. przewiduje wzrost liczby zatrudnionych.

- Wraz z poprawą sytuacji ekonomicznej w Polsce zwiększa się otwartość firm na zatrudnianie nowych pracowników. Jednocześnie na podobnym poziomie utrzymuje się grupa firm pragnących redukować swoje zespoły, a to oznacza że nadchodzący rok może być okresem intensywnych przetasowań na rynku pracy. Sytuacja ta stwarza nowe szanse dla osób poszukujących lub pragnących zmienić miejsce zatrudnienia - zauważa Orłowski.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.