Prezes banku. Zawód na lata

Bogusław Kott – 24 lata, Cezary Stypułkowski – 12 lat, Jacek Bartkiewicz – 11 lat, Józef Wancer i Sławomir Sikora – 10 lat. Prezesi polskich banków sprawują swoje stanowiska kilka kadencji z rzędu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prezes banku. Zawód na lata

PODZIEL SIĘ


Autor: Anna Goc

19 cze 2013 8:00


Najdłużej urzędującym prezesem polskiego banku jest Bogusław Kott, który zarządza Bankiem Millennium nieprzerwanie od 1989 r. Cezary Stypułkowski przez 12 lat był prezesem Banku Handlowego, a od trzech lat stoi na czele zarządu BRE Banku. Jacek Bartkiewicz był prezesem BGŻ w latach od 2002 do 2013 r., a Józef Wancer stał na czele zarządu Banku BPH od 2000 r. do 2010 r. Sławomir Sikora objął stanowisko prezesa zarządu Banku Handlowego w Warszawie w 2003 roku.

Kilkadziesiąt osób w grze

Na polskim rynku pracy jest zaledwie kilkadziesiąt osób, które zajmują kierownicze stanowiska w najważniejszych instytucjach finansowych.

- Rynek tych kandydatów w tej branży jest wyjątkowo hermetyczny. Dodatkowo to grupa, która bardzo dobrze się zna. Rotacja w niej jest niewielka. Jeśli zatem już dochodzi do zmiany osób zarządzających instytucjami finansowymi, to najczęściej ich powodem są planowane globalne zmiany w strukturach organizacji, które wymagają akceptacji podejścia strategicznego osoby zarządzającej. Jeśli tego brakuje, trudno rozmawiać o dalszej współpracy - twierdzi Magdalena Pałyska z agencji zatrudnienia Experis, specjalizującej się w rekrutacji m.in. dla sektora finansowego.

Częściej zdarzają się przejścia osób między firmami i instytucjami finansowymi. To rozwiązanie, które chętnie wybierają sami kandydaci, gdyż pozwala im na zdobywanie nowego doświadczenia. Do rzadkości należą przypadki obsadzania kluczowych stanowisk w branży finansowej osobami spoza branży.

- Spotkałam zaledwie kilka przypadków, kiedy wysokie stanowiska w instytucji finansowej zaproponowano osobom spoza branży. Byli to głównie specjaliści z branży FMCG, którym powierzono kierowanie sektorami sprzedażowymi w instytucji finansowej - przyznaje Magdalena Pałyska.

Wymagania rekruterów, czy wobec rekruterów?
Proces rekrutacji osób na kierownicze stanowiska w instytucjach finansowych niewiele różni się od rekrutacji na inne stanowiska w branży finansowej. Różnica dotyczy głównie wymagań samych zainteresowanych.

- Kandydaci ubiegający się o wybrane stanowiska, np. stanowisko prezesa banku, to osoby, które mają przed rozpoczęciem procesu rekrutacji inne, zwykle też bardzo dobrze płatne miejsce zatrudnienia. Oczekują zatem przede wszystkim ciekawej oferty, która nie tyle poprawi ich sytuację finansową, ile pozwoli im rozwinąć się zawodowo czy wziąć udział w dobrze przygotowanym projekcie. Oferta musi być zatem bardzo interesująca - podkreśla Magdalena Pałyska.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.