Prezentacje i konferencje w pracy: Jak pokonać tremę podczas wystąpień publicznych?

0 0
Prezentacje i konferencje w pracy: Jak pokonać tremę podczas wystąpień publicznych?
Zdaniem psychologów, wystąpienia publiczne plasują się w czołówce tzw. największych stresorów, czyli czynników, które wywołują w ludziach stres (fot.pixabay.com)

• Stres jest nieodzownym elementem wystąpień publicznych.
• Bez względu na to czy prowadzi się prezentacje dla partnerów biznesowych, szkolenie pracowników, czy też wygłasza prelekcje podczas branżowych konferencji strach wywołuje reakcja publiczności.
• Stresu nie da się uniknąć całkowicie – można go jednak zminimalizować.

Zdaniem psychologów, wystąpienia publiczne plasują się w czołówce tzw. największych stresorów, czyli czynników, które wywołują w ludziach stres.

- Wszystkie wystąpienia mają wspólny mianownik – „ja z moją ideą staję przed innymi ludźmi, przed publiką” – mówi Ilona Rajchel, która w firmie Effect Group prowadzi szkolenia z wystąpień publicznych. – Stres, który w takiej sytuacji się pojawia, dla niektórych osób jest mobilizujący, to tzw. eustres. Dla innych z kolei jest to stres paraliżujący, tzw. dystres. Jeśli należysz do drugiej grupy, przygotowanie jest konieczne – podkreśla.

Jak przygotować się do wystąpienia?

Bez względu na rodzaj wystąpienia, przygotowanie do niego może wyglądać podobnie.

- Na początek należy ustalić cel, a więc to, co chcemy swoją prezentacją czy prelekcją osiągnąć. Ważne jest również określenie grupy docelowej, tak aby treść oraz styl wypowiedzi były dostosowane do oczekiwań, wiedzy i możliwości słuchaczy – wyjaśnia Ilona Rajchel.

Czytaj też: Stres w pracy. Co go wywołuje i jak się go pozbyć?

Dobrym pomysłem może być również nagranie przynajmniej fragmentów wystąpienia kamerą.

- Dzięki temu będziemy mogli sprawdzić, jak wyglądamy, kiedy mówimy (mimika, gesty), a także, czy nasze wypowiedzi są zrozumiałe (dykcja) i brzmią interesująco (sposób mówienia). Warto ustalić, co jest naszą najmocniejszą, a co najsłabszą stroną. Są też takie elementy, które różnią się od siebie w zależności od rodzaju wystąpienia i to one określają, na jaki aspekt przygotowań powinniśmy postawić akcent – informuje Rajchel.

- Faktem jest, że prawdopodobnie żaden występ nie spodoba się wszystkim. Nawet wielcy mówcy, znani z historii, mieli swoich krytyków - mówi Rajchel (fot.pixabay)
- Faktem jest, że prawdopodobnie żaden występ nie spodoba się wszystkim. Nawet wielcy mówcy, znani z historii, mieli swoich krytyków - mówi Rajchel (fot.pixabay)

- Gdy przeprowadzasz prezentację w firmie, w której pracujesz, nie musisz budować autorytetu od zera, nie robisz już pierwszego wrażenia. Możesz więc bardziej skupić się na elementach merytorycznych, na celu. Z kolei wypowiedź przed kamerą wymaga przygotowania wizualnego, pracy nad głosem i mimiką – dodaje.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Dobry i przydatny artykuł :-)

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.