Presja i stres w pracy menedżera. Z tym można sobie poradzić

Poziom niepewności, z jaką stykają się w swojej pracy zawodowej menedżerowie, zwłaszcza wyższego szczebla, jest tak duży, że może utrudnić podejmowanie efektywnych decyzji oraz zarządzanie firmą i zespołem. Jak menedżerowie mogą radzić sobie z niepewnością i presją podpowiada Christian Kurmann, międzynarodowy ekspert w zakresie przywództwa włączającego z ponad 20-letnią praktyką w zarządzaniu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Presja i stres w pracy menedżera. Z tym można sobie poradzić

PODZIEL SIĘ


Autor: aw

12 gru 2017 15:43


• Współczesny biznes podlega coraz szybszym zmianom. Kadra zarządzająca musi podejmować coraz bardziej złożone decyzje, mając na to dużo mniej czasu i jeszcze mniej danych.

• Menedżer ponosi odpowiedzialność za swój zespół i za realizację wyznaczonych celów, pośrednio więc za przyszłość firmy.

• Równocześnie wzrastają oczekiwania wobec niego ze strony udziałowców, rad nadzorczych i podwładnych.

• Sposobem na opanowanie nerwów i zamieszania może się okazać… medytacja.

Ze względu na różnorodność, jaka cechuje współczesne przedsiębiorstwa, każdego dnia menedżer mierzy się z nieznanym – z nowymi rynkami, nową wiedzą i nowymi ludźmi.

- To ogromna presja, która przytłacza, a czasem wręcz blokuje jego rozwój zawodowy i osobisty, zwłaszcza, że najprostszą formą obrony przed niepewnością wydaje się trwanie w utartych wzorcach, trzymanie się już zdobytej wiedzy i znanych schematów myślenia. Takie podejście jest jednak nieskuteczne – podkreśla Christian Kurmann.

Christian Kurmann, międzynarodowy ekspert w zakresie przywództwa włączającego z ponad 20-letnią praktyką w zarządzaniu (fot.mat.pras.) Christian Kurmann, międzynarodowy ekspert w zakresie przywództwa włączającego z ponad 20-letnią praktyką w zarządzaniu (fot.mat.pras.)

Stare strategie nie działają

Christian Kurmann przytacza powiedzenie „groźba jest silniejsza niż jej wykonanie”. Dokładnie tak samo jest z niepewnością, która sama w sobie jest większym źródłem lęku niż wydarzenia, których dotyczy.

- Niewiedza generuje stres, a to sprawia, że boimy się stawić czoła naszym obawom. Im bardziej się boimy, tym bardziej blokujemy się na nowe rozwiązania. Bo przecież najłatwiej pójść znaną ścieżką: pędzić do przodu, ciągle porównując się z innymi, sięgać po kolejne etapy awansu, wierząc, że są wyznacznikami naszego sukcesu. Czasem uważamy też, że łatwiej nam się uda opanować wewnętrzny i zewnętrzny chaos, jeśli pokażemy światu „twarde” cechy – arogancję, despotyzm, niecierpliwość czy upór. To autodestrukcyjne zachowania, które w dodatku zupełnie nie sprawdzają się w nowoczesnym modelu zarządzania firmą – podkreśla ekspert.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

anna 2018-02-16 16:27:30

Mnie się zawsze wydawało, że dobrze sobie radzę ze stresem, ale ostatnio mam w pracy tak gorący okres, że muszę brać extraspazminę, żeby nerwy po powrocie do domu odpuściły. Inaczej nie jestem w stanie zahamować gonitwy myśli

Michalina 2018-01-13 21:47:00

Wiadomo, ze stres zawsze jest. Czasem mi się wydaje, że tak jesteśmy zaprogramowani, że wręcz musimy się stresowac. Mnie stresuje absolutnie każda możliwa sytuacja. Ale staram się z tym walczyć, albo przynajmniej nie pokazywać tego po sobie, a potem wracam do domu i robię sobie aromaterapię z olejkiem bazyliowym w damai, bo tylko on koi moje nerwy :p