Prawie 100 tys. firm w zawieszeniu

Właśnie tyle firm zawiesiło działalność gospodarczą w 2012 r. W stosunku do roku 2011, jest to wzrost aż o 59 proc.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prawie 100 tys. firm w zawieszeniu

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/ Dziennik Gazeta Prawna

19 mar 2013 13:15


Spadające inwestycje i zaciskanie pasa przez Polaków w największym stopniu odczuły osoby samozatrudnione. To im najłatwiej jest zawiesić działalność. Można to bowiem zrobić na okres od 30 dni do 24 miesięcy, jeśli nie zatrudnia się nikogo na podstawie umowy o pracę - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Skąd aż tyle samozatrudnień na polskim rynku?

Analitycy obserwują, że już od wielu lat duże przedsiębiorstwa najchętniej zatrudniają pracowników na zasadzie samozatrudnienia.

Ekonomiści nie mają wątpliwości, że część przedsiębiorców po prostu przeniosła się do szarej strefy, bo uzyskiwali zbyt niskie dochody, aby się utrzymać.

Nie zdecydowali się na wyrejestrowanie z systemu REGON, ponieważ w ten sposób zachowują możliwość szybkiego powrotu do legalnego biznesu. Widzą więc jeszcze szansę na prowadzenie działalności gospodarczej w przyszłości, licząc na kontrakty, gdy poprawi się koniunktura w ich branży - odnotowuje dziennik.

Wśród firm, które czasowo przestały działać, najwięcej było przedstawicieli branży budowlanej i handlowej.

- W budownictwie jest dużo małych firm. Część z nich zawiesza okresowo działalność, bo jest to praca sezonowa. Inne zostały do tego zmuszone, bo skurczył się między innymi rynek mieszkaniowy i zabrakło dla nich zajęcia - wyjaśnia na łamach "Dziennika Gazeta Prawna" Jarosław Strzeszyński z Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości. Z kolei małe placówki handlowe nie wytrzymują konkurencji z supermarketami i dyskontami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.