Pracownik zdalny to pracownik kreatywny i efektywny

Jeszcze niedawno mobilny styl pracy był przywilejem jedynie freelancerów, osób samozatrudnionych lub obejmujących stanowiska zarządzające. Dziś taka forma pracy jest coraz częściej uwzględniana w strategiach organizacyjnych firm.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownik zdalny to pracownik kreatywny i efektywny

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

21 lip 2015 13:08


Mobilny styl pracy, znany także pod nazwą home office lub pracy zdalnej, przynosi korzyści nie tylko dla pracowników, lecz także dla pracodawców. Z przeprowadzonych badań wynika, że aż 88% organizacji zapewnia swoim pracownikom możliwość pracy w domu, a 34% z nich oferuje pracę zdalną w pełnym wymiarze godzin.

Pracownik mający poczucie swobody jest bardziej kreatywny

Mobilność, elastyczność, otwartość na innowacje – te słowa najbardziej oddają obraz współczesnego pokolenia, nie tylko w życiu prywatnym. Młodzi ludzie chcą być mobilni i elastyczni także w sferze zawodowej. Stały dostęp do internetu i możliwość korzystania z funkcjonalnych urządzeń mobilnych pozwala na wykonywanie pracy w dowolnym miejscu na świecie.

Taki styl pracy to przede wszystkim ogromna swoboda dla pracownika i nie chodzi tu wyłącznie o pozorny tylko brak kontroli ze strony pracodawcy. Pracownik mający poczucie swobody jest często bardziej kreatywny. Nie musi ponadto dojeżdżać do siedziby firmy, przez co w znacznym stopniu oszczędza swój czas i pieniądze.

To z kolei daje więcej okazji na relaks i realizację pasji. Dla niektórych pracowników stałe godziny pracy w biurze wiążą się niekiedy z rutyną, co w dalszej perspektywie czasu skutkuje obniżeniem ich potencjału.

Praca zdalna wpływa na efektywność

W jaki sposób większa swoboda w pracy zdalnej przekłada się na większą efektywność?
Brak stałych, ściśle określonych godzin pracy skutkuje tym, że pracownik wykonuje swoje zadania sprawniej i efektywniej, chcąc lepiej gospodarować czasem, a zaoszczędzone godziny wykorzystać na przykład na realizację hobby.

W tym miejscu warto wspomnieć o zasadzie work-life-balance, dzięki której dysponujemy większą ilością czasu na życie poza pracą. Praca w zaciszu domowym to także większe skupienie i koncentracja.

Sami decydujemy o tym, w jakich godzinach pracujemy, wykorzystując swój największy potencjał w ciągu dnia. W pracy zdalnej liczą się przede wszystkim efekty – wszystkie działania pracownika oceniane są na podstawie wyników, a nie liczby przepracowanych godzin.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Paulina 2015-11-28 17:35:20

Czy macie jakiekolwiek badania potwierdzające tą tezę?

JakubSlom 2015-07-22 11:53:46

Praca zdalna jest tysiąc razy lepsza niż cokolwiek innego. Korporacje są straszne, wiem co mówię bo wysysano moją krew przez kilka ładnych lat. Polecam zdobyć jakiś fach, wyspecjalizować się w czymś i zacząć pracować na własny rachunek jako freelancer. W tych czasach nie trzeba nawet mieć firmy, bo istnieją serwisy takie jak useme.eu , za pomocą którego można wystawiać faktury bez zakładania działalność.