Pracownik klnie i obraża szefa. Zwolnić go, czy wysłuchać?

0 0
Pracownik klnie i obraża szefa. Zwolnić go, czy wysłuchać?

Gdy pracownik obraża i krytykuje szefa, obrażony kierownik może go po prostu wyrzucić z pracy. Z drugiej jednak strony minikonflikt może być cenny, jeżeli chodzi o zmiany w kulturze organizacyjnej firmy.

„Idź do diabła” – za wulgarną wersję tego określenia w stosunku do swojej szefowej, pracownik jednej z włoskich firm dyscyplinarnie został zwolniony z pracy. Sprawa przez siedem lat toczyła się w sądach. Ostatecznie zakończył ją Sąd Najwyższy, orzekając, że wyrzucenie pracownika było bezpodstawne. Jego przekleństwo miało charakter incydentalny.

Klniemy w pracy. Także na szefa

Pracownicy w różny sposób przejawiają swoją frustrację związaną z pracą i relacjami z szefem. Jedni nie przykładają się do obowiązków, inni zabierają stres do domu, niektórzy w końcu się zwalniają. Bywają i tacy, którzy krytykują – także w sposób wulgarny – decyzje przełożonego za jego plecami.

Według badań CBOS-u „Wulgaryzmy w życiu codziennym" 33 proc. Polaków bardzo często spotyka się z przekleństwami w miejscu pracy, zaś 22 proc. – czasami. Ile z nich pada pod adresem przełożonych?

– Nikt nie jest doskonały. Nie ma też ludzi nieomylnych. Każdemu zdarzyło się, że został skrytykowany przez podwładnego. Od lat pracuję na kierowniczych stanowiskach i zawsze pojawił się ktoś, kto podważał zdanie szefa – przyznaje Anna Wicha, dyrektor generalna Adecco Poland.

Kazimierz Sedlak, prezes firmy Sedlak & Sedlak, uważa, że rozwiązaniem takich dylematów jest traktowanie pracowników z zaufaniem i na zasadzie partnerskich relacji zawodowych.

– Nie krzyczę, nie awanturuję się i nie zwalniam pracowników za to, że mają odmienne od mojego zdanie. Krytyka jest czymś normalnym i jeżeli któryś z pracowników powie mi, że się mylę, to najpierw zastanowię się jeszcze raz nad swoją decyzją, czy rzeczywiście jest ona słuszna i stosownie do tego albo ją nieco zmienię, albo nie, gdy wiem, że mam rację – twierdzi Sedlak.

Rozmowa lepsza od kary

Otwarty styl zarządzania to jedno, ale czasami emocje biorą górę. Szef, do którego dotrze informacja, że pracownik nagminnie krytykuje jego działania w rozmowach z zespołem lub nawet go obraża, nie może bagatelizować problemu. Jednak błędem jest także wybieranie drugiej, skrajnej opcji, czyli karania niepokornego pracownika dodatkowymi obowiązkami czy nawet sankcjami.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.