Pracownik 55+ gorszy od młodszego kolegi? Można się zdziwić

Większość firm nie prowadzi aktywnych działań sprzyjających zatrudnieniu i zatrzymaniu pracowników w wieku 55+ – wynika z najnowszego badania „Monitor Rynku Pracy” Randstad. A to może być błąd.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownik 55+ gorszy od młodszego kolegi? Można się zdziwić

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

16 kwi 2015 5:09


W Polsce tylko 40 proc. pracowników to osoby między 55. a 64. rokiem życia. Tylko, bo jest to jeden z najniższych wskaźników w Europie (np. w Szwecji wynosi on 74 proc., a w Niemczech 64 proc. – wg danych Eurostatu). Dlaczego tak się dzieje? Pracodawcy niechętnie zatrudniają seniorów, bo obawiają się z ich strony małej wydajności i częstych zwolnień chorobowych. Uważają również, że osobom w tym wieku trudniej jest zdobywać nowe umiejętności w porównaniu do młodszego pokolenia. Niektórzy twierdzą, że mają nieodpowiednie kompetencje.

Czytaj też: Zaledwie co trzecia kobieta w wieku od 55 do 64 lat jest aktywna zawodowo. Jak je aktywizować?

– Z rozmów, jakie przeprowadzamy z pracodawcami, a ja także do nich należę, wynika, że chętnie przyjęlibyśmy do pracy osoby powyżej 45 lat, gdyby rzeczywiście miały one kompetencje, jakich potrzebujemy – ocenia Anna Wicha, dyrektor generalna Addeco Poland.

– Problemem jest świadomość ich własnych umiejętności oraz to, że nikt ich wcześniej nie mierzył i nie obserwował. Tym pracownikom bardzo trudno jest w ramach rozmowy kwalifikacyjnej zaprezentować swoje kompetencje i silne strony oparte na przykładach i dotychczasowych doświadczeniach – dodaje.

Czytaj też: Polscy seniorzy mało aktywni. Nie chcą się edukować

Tymczasem ponad połowa badanych (58 proc.) w 19. edycji Monitora Rynku Pracy Randstad uważa, że osoby w wieku 55+ nie są mniej produktywne w pracy niż młodsze pokolenie, a dwie trzecie badanych nie zgadza się ze stwierdzeniem, że osoby w wieku 55+ częściej niż młodsze pokolenie przebywają na zwolnieniu lekarskim.

Co więcej, w przeciwieństwie do młodych, nie są już przytłoczeni zbyt dużą liczbą obowiązków domowych, dzięki czemu mogą się lepiej skoncentrować na pracy. Poza tym osoby 55+ mają większą motywację do pracy niż ich młodsi koledzy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

były dyrektor HR 2015-04-20 09:54:06

doświadczonych pracowników 45+ ciężej jest zaszczuć w pracy polskim, zamordystycznym stylem zarządzania i dlatego są niewygodni. Poza tym w odróżnieniu od młodych osób zdają już sobie sprawę z długofalowych konsekwencji podporządkowania się pracy w typowej korpo, np. utrata zdrowia, zniszczenie relacji z najbliższymi. To również "utrudnia" zarządzanie tą grupą wiekową. Argumenty typu: zwolnienia, niechęć do rozwoju to PR- owa wymówka HRów.

Mirek 2015-04-17 10:51:24

Cieszę się, że wreszcie pokazano dojrzałych zawodowo pracowników jako osoby wnoszące dodatkową wartość do organizacji i nie odbiegających kompetencjami od swoich młodszych kolegów. Ze swojej strony dodam, że pracownik 45+,50+,55+ ma dużo większą motywację, jego zaangażowanie w pracę jest dużo większe i robi to rozsądnie, nie ma obciążeń w postaci dodatkowych potrzeb rodzinnych domowych itp co tworzy dodatkową presję i stres. Obecność dojrzałej osoby w organizacji tworzy również nową jakość, pomaga budować jej kulturę. Na koniec jedna uwaga, pracodawcy tak chętnie zatrudniają młodych ponieważ łatwej się takimi osobami manipuluje, tworząc im różnego rodzaju iluzje, ale nie tylko.