Pracownicy przykuci do biurek odejdą do lamusa

Niektórzy szefowie firm mogą obawiać się problemów z motywowaniem pracowników i zarządzaniem nimi na odległość. Jednak według ankiety firmy Regus 67 procent respondentów z Polski (55 proc. w skali globalnej) twierdzi, że skuteczne zarządzanie pracownikami zdalnymi jest jak najbardziej możliwe, przy czym wiele firm zwiększa dyscyplinę zarządzania pracownikami zdalnymi.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy przykuci do biurek odejdą do lamusa

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (KW)

wnp.pl

25 wrz 2013 13:36


Globalna ankieta firmy Regus na temat trendów ekonomicznych (2013 Regus Global Economic Indicator), wykazała, że pracownicy przykuci do biurek wkrótce staną się mniejszością. Z badania, w którym wzięło udział ponad 26 tysięcy przedstawicieli kadry kierowniczej z ponad 90 krajów, wynika, że 48 procent z nich ma obecnie możliwość pracy zdalnej przez przynajmniej połowę dni roboczych. W Polsce z elastycznych form pracy przez przynajmniej połowę tygodnia korzysta 51 proc. menedżerów.

- Elastyczne formy pracy gwarantują sukces wszystkim zainteresowanym, pod warunkiem, że zespół zarządzający firmy stanie na wysokości zadania. Ludzie biznesu potwierdzą, że zaufanie i wolność odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu zdalnym. Jeśli pracodawca zapewni pracownikom takie warunki, korzyści są oczywiste: lepsza produktywność, wyższy poziom zatrzymania personelu i niższe koszty operacyjne - tak komentuje wyniki badania Mark Dixon, dyrektor generalny firmy Regus.

Ankieta pokazała, że 41 proc. polskich firm (blisko 37 proc. w skali globalnej) używa specjalnych systemów monitorowania i raportowania wydajności, a 51 proc. menedżerów pracujących zdalnie korzysta z rozmów wideo w celu komunikacji ze swoimi zespołami (43 proc. w skali globalnej).

Doświadczenie związane z elastyczną pracą może mieć szczególną wartość dla młodszych pracowników. Czterdzieści procent ankietowanych z Polski uważa, że pracownicy niższego stopnia stają się bardziej odpowiedzialni dzięki pracy zdalnej. Ponadto uważa się, że elastyczna praca kształtuje nowy rodzaj interakcji między przełożonymi i ich podwładnymi. Trzydzieści jeden procent respondentów twierdzi, że zarządzanie zdalne pomaga zachować bardziej profesjonalne relacje z pracownikami.

Najważniejsze wyniki badania dotyczące Polski: 51 proc. pracowników pracuje zdalnie przez co najmniej pół tygodnia; 67 proc. pracowników twierdzi, że efektywne zarządzanie zdalne jest możliwe, jednak tylko pod warunkiem, że menedżerowie zostaną specjalnie przeszkoleni; 44 proc. pracowników uważa, że w przypadku pracy zdalnej ważne jest zaufanie; 41 proc. firm korzysta z systemów raportowania w celu monitorowania wydajności pracowników; 51 proc. firm korzysta z komunikacji wideo między kierownictwem i pracownikami niższego szczebla; 31 proc. menedżerów uważa, że zarządzanie zdalne pomaga zachować bardziej profesjonalne relacje z pracownikami. Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.