Pracownicy marzą o dobrze zorganizowanym miejscu pracy

Efektywność pracowników wpływa na jakość oferowanych na rynku usług i produktów. Przed menedżerami stoi zadanie stworzenia takich miejsc pracy, które będą wspierać zatrudnionych w wykonywaniu ich zadań.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy marzą o dobrze zorganizowanym miejscu pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

19 sie 2014 13:59


Na coraz bardziej konkurencyjnym rynku dobrze zmotywowani pracownicy stanowią klucz do sukcesu firm. Z tego względu kadra menedżerska powinna zadbać o odpowiednie warunki pracy, tak aby sprzyjały efektywnemu wykonywaniu zadań.

Tymczasem, według analiz Mikomax Smart Office tylko 16 proc. pracowników centrów w Polsce i 33 proc. z centrów w Rumunii czuje, że miejsce pracy wspiera ich w podnoszeniu efektywności. Eksperci widzą jednak potencjał branży w tym zakresie.

- Badanie Mikomax Smart Office pokazuje, że nawet najlepsze kadry nie będą odnosić sukcesów dla przedsiębiorstwa, jeśli nie zapewni się im właściwego środowiska i warunków pracy. Firmy z branży usług dla biznesu mają świadomość tej zależności i są liderami w zakresie tworzenia przyjaznych miejsc zatrudnienia – podsumowuje Janusz Mikołajczyk, prezes Mikomax Smart Office.

Realizując zadania służbowe w dogodnych warunkach zatrudnieni bardziej się do nich przykładają. W ten sposób zmniejsza się również rotacja oraz ilość osób idących na zwolnienia lekarskie.
 
- Analizy firmy PwC wykazały, że wskaźnik absencji chorobowej plasuje się w Polsce na poziomie 5 proc. i jest on porównywalny z wynikami dla Europy, czy USA, gdzie wynosi 3-4 proc. Wysoki poziom nieobecności w pracy wiąże się z dużymi kosztami ponoszonymi przez firmy, które obejmują m.in. wynagrodzenia za zastępstwa, nadgodziny realizowane przez osoby nieprzebywające na zwolnieniu, a także koszty administracyjne obsługi zwolnienia. Właściwe dostosowanie otoczenia i trybu pracy do potrzeb pracowników może w znaczący sposób obniżyć te wskaźniki – mówi Olga Kortbeek, HR Manager w Shell Business Service Centre Kraków.

Czego oczekują pracownicy?

Okazuje się, że dla 58 proc. pracowników z polskich centrów i 61 proc. z rumuńskich ważna jest organizacja i wygląd biura. Analizy Mikomax Smart Office pokazują, że dla osób zatrudnionych w polskich centrach usług istotną wartość stanowi światło dzienne (65 proc.) i jakość powietrza (45 proc.).

- Niewłaściwe oświetlenie może powodować zmęczenie i skutkować większą liczbą popełnianych błędów przy wykonywaniu zadań. Dlatego firmy powinny zadbać o odpowiednie wyposażenie pomieszczeń w wysokiej jakości sprzęt. Według badań przeprowadzonych przez World Green Building Council pt. “The Business Case for Green Building” lepsze oświetlenie może zwiększać produktywność aż o 23 proc. - mówi Ewa Zwardoń, CEE Segment Marketing Manager, Philips Lighting.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.