Pracownicy marnują około 20 proc. czasu na szukanie dokumentów

Papierologia, chaos w dokumentacji, stracony czas – to kwestie, które są znane niemal każdemu przedsiębiorcy. Jednak okazuje się, że polski biznes sceptycznie podchodzi do nowych technologii, a przecież te mogą ułatwić i usprawnić procesy administracyjne. Dlaczego w naszym kraju rozwiązania informatyczne nadal są domeną niemal wyłącznie dużych korporacji?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy marnują około 20 proc. czasu na szukanie dokumentów

PODZIEL SIĘ


Autor: bd

26 sie 2014 18:30


Firmy nieustannie poszukują możliwości zmniejszenia kosztów i podniesienia efektywności. Nie zawsze doceniają potencjał nowych rozwiązań informatycznych, których zadaniem jest minimalizacja wydatków, przy jednoczesnym usprawnieniu pracy. Powodem tego może być bagatelizowanie kosztów tradycyjnego obiegu firm. Przedsiębiorcy utożsamiają je przede wszystkim z nakładami na papier i druk, jednocześnie zapominając o poświęconym czasie.

Według szacunków ekspertów, wydatki na procesy administracyjne, w tym papierowy obieg pism i formularzy mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie w przeliczeniu na jedną małą firmę. W tej kwocie mieszczą się nie tylko ceny wydruku, ale również czas poświęcony na segregowanie i szukanie poszczególnych dokumentów.

Czytaj też: Pełny etat dla pracownika, to dla firmy pełna pułapek biurokracja

Tymczasem, badanie Konica Minolta przeprowadzone w średnich firmach pokazuje, że pracownicy biurowi marnują około 20 proc. swojego czasu na szukanie dokumentów, a znalezienie jednego druku może zajmować im nawet 12 minut.

Mimo iż tradycyjny obieg generuje tak wysokie koszty, przedsiębiorcy wciąż z dystansem patrzą na nowe technologie. Dla przykładu tylko 10 proc. wystawianych faktur ma formę elektroniczną – według raportu zrealizowanego przez PKPP Lewiatan.

Czytaj też: 10 zasad innowacyjnego biznesu

W wielu przypadkach wynika to po prostu z przyzwyczajenia, ale niekiedy przyczyną może być również niewiedza. Znaczna część osób ma wątpliwości, który dokument jest bardziej wiarygodny, podczas gdy przepisy szczegółowo określają wytyczne dotyczące wystawiania faktur.

Jak wynika z badań, to właśnie postrzeganie informatycznych rozwiązań jako kosztownych odstrasza wielu przedsiębiorców. Dlatego coraz więcej systemów, tworzonych jest z myślą o małych i średnich firmach, dysponujących ograniczonym budżetem.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.