Pracownicy czują się niedopasowani do swoich stanowisk pracy. HR-owcy nie widzą problemu

Na polskim rynku pracy dominuje niedopasowanie. Eksperci HR są przekonani, że pracownicy zatrudnieni w ich organizacjach wykonują zadania zgodne z kwalifikacjami. Ci jednak często mają w tej kwestii odmienne zdanie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy czują się niedopasowani do swoich stanowisk pracy. HR-owcy nie widzą problemu

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

20 sie 2014 12:08


Według raportu „HR zmiana klimatu” przygotowanego przez Randstad, aż 84 proc. HR-owców jest zdania, że zatrudnieni w ich firmach pracownicy wykonują pracę zgodną ze swoimi kwalifikacjami. Ten pogląd w równej mierze podzielają dyrektorzy, kierownicy oraz specjaliści, niezależnie od wielkości firmy czy regionu kraju.

Czują się nie na swoim miejscu

Zupełnie co innego twierdzą pytani o to sami pracownicy. Z badania Work Monitor przeprowadzonego na grupie 400 pracowników wynika, że 32 proc. respondentów ocenia swoje kwalifikacje jako wyższe niż te, które są wymagane na ich stanowisku, a 10 proc. badanych uważa, że ich własne kwalifikacje są niższe, niż oczekuje tego pracodawca. W sumie więc aż 42 proc. polskich pracowników dostrzega swoje niedopasowanie do aktualnie zajmowanego stanowiska.

Czytaj też: Pracodawcy mają problem ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników

Badania Randstad ujawniły spore różnice pomiędzy własną oceną kompetencji pracowników a opinią szefów i specjalistów HR. Oczywiście na wyniki może mieć pewien wpływ subiektywna, być może nieco zawyżona samoocena.

Warto jednak pamiętać, że niedopasowanie do stanowiska dostrzegane jest wyraźnie także przez współpracowników. Warto tu także podkreślić, że aż 55 proc. pracowników dostrzega w swoich organizacjach wiele osób, których wykształcenie nie jest zgodne z wykonywaną pracą. To o tyle istotne, że osoby z zewnątrz z zasady bardziej obiektywnie oceniają sytuację niż sami zainteresowani.

Czytaj też: Brak odpowiednich kandydatów to efekt niekompetencji rekruterów

Opinia pracowników jest jeszcze bardziej wyrazista, gdy są oni pytani o osoby do 25. oraz po 55. roku życia. Niemal 90 proc. respondentów uważa, że ludzie młodzi i starsi są skłonni do zaniżania swoich kwalifikacji dla podjęcia pracy. Podejmują oni takie decyzje z powodu trudnego rynku pracy. Później jednak porównują swoje kwalifikacje, kompetencje do osób zajmujących podobne lub wyższe stanowiska. Zdarza się, że wywołuje to frustrację i spadek motywacji.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.