Pracownicy chorują? Być może to sam budynek jest chory

Zmęczenie, złe samopoczucie i powracające zapalenie gardła w pracy mogą być objawami tzw. syndromu chorego budynku (SBS) - dotyczy on co trzeciego budynku na świecie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy chorują? Być może to sam budynek jest chory

PODZIEL SIĘ


Autor: Infowire/JP

1 gru 2015 8:13


Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia, zespół dolegliwości zwany SBS (ang. sick building syndrome) dotyczy 30 proc. nowych i odnawianych budynków na świecie. Występuje w biurowcach mających otwarte przestrzenie, budynkach użyteczności publicznej, ale też mieszkaniach. Co go wywołuje? Zbytnia szczelność pomieszczeń, a także brak odpowiedniej wentylacji, który prowadzi do powstania grzybów i pleśni oraz wzmaga stany alergiczne.

W okresie jesienno-zimowym szczególnie staramy się chronić przed stratą ciepła i zamykamy okna.

– Oczywiście jest to zrozumiałe, ale nie należy zapominać o wietrzeniu. Trzeba robić to dwa razy dziennie. Otwieramy okna na krótki czas i najlepiej na przestrzał, by zapewnić wymianę powietrza – mówi Monika Kupska-Kupis, architekt z Velux Polska.

Źródłem zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniu jest niedbanie o klimatyzację, ale i wentylację.

– W żadnym wypadku nie wolno zaklejać kratek czy modułów wentylacyjnych – zaznacza ekspertka. – Jeśli jest tylko możliwość, to podczas gotowania czy po kąpieli starajmy się przewietrzyć mieszkanie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.