Pracodawcy stawiają na talenty

Na rynku pracy rządzi dziś talent, to on jest teraz kapitałem firm - wynika z raportu "Przewodnik po Erze Człowieka" opublikowanego przez ManpowerGroup. Opracowanie jest zbiorem wskazówek podpowiadających pracodawcom jak działać efektywnie w nowej epoce na rynku pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracodawcy stawiają na talenty

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

20 lut 2013 2:14


Z badań przeprowadzonych przez ManpowerGroup w pierwszej połowie 2012 r. wynika, że aż jedna trzecia pracodawców w Polsce i na świecie nie może znaleźć pracowników na kluczowe dla działalności ich firm stanowiska. Co ciekawe, sytuacji tej nie zmienia nawet rosnący poziom bezrobocia.

- We współczesnym świecie firmy muszą wykazać się dużo większą pomysłowością w kwestii pozyskiwania, szkolenia i rozwijania pracowników. Konieczne staje się dostosowanie procedur personalnych oraz struktury zatrudnienia do tworzenia optymalnych warunków wydobywających potencjał pracowników - twierdzi Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.

A to oznacza, że świat przechodzi transformację i zmierza do nowej rzeczywistości, w której jego rozwój będzie determinowany przez potencjał ludzki – w sferze gospodarczej, politycznej i społecznej. Cechą charakterystyczną nowego okresu jest zastąpienie głównego wyróżnika konkurencyjności, jakim był kapitał, przez talent.

Talenty, czyli pracownicy o poszukiwanych, rzadkich kompetencjach, o których jest coraz trudniej, zaczynają dyktować swoje warunki pracodawcom. Coraz częściej to oni będą decydować o tym jak, gdzie i kiedy chcą pracować. Talenty będą naturalnie przyciągane przez branże, które zaoferują najlepsze warunki rozwoju zawodowego.

- W ich postawie zauważalne będzie przykładanie większej wagi do własnego rozwoju, społecznej odpowiedzialności biznesu i zaangażowanie w lokalne społeczności - dodaje Iwona Janas.

Postępująca ewolucja technologiczna rodzi też większą otwartość pracodawców oraz pracowników zarówno na migracje zawodowe, jak i częstsze wykorzystywanie technik pozwalających na pracę w międzynarodowych zespołach bez konieczności zmiany miejsca zamieszkania. W tej sytuacji jakość pracy ludzi warunkowana będzie jakością strategii zarządzania zasobami ludzkimi, którą tworzy i implementuje kadra zarządzająca.

Warte promowania są również modele pracy wirtualnej (zdalnej) oraz „mrowiskowej” (czyli wykonywanie przez pracowników małych zadań będących częścią jednego projektu). Takie formy pobudzają innowacyjność, ponieważ pozwalają firmom wykorzystać talenty, które kiedyś pozostałyby niedostrzeżone - czytamy w publikacji firmy specjalizującej się w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy.

Wśród innych wskazówek dla firm są m. in. zalecenia, by tworzyły wszechstronną strategię zarządzania zasobami ludzkimi, pogłębiały współpracę z instytucjami edukacyjnymi i administracją publiczną czy dbały o zdolności przywódcze charakterystyczne dla Ery Człowieka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.