Pracodawcy coraz chętniej sięgają po benefity kulturalne

0 0
Pracodawcy coraz chętniej sięgają po benefity kulturalne
Nieco ponad 1/3 Polaków zwraca uwagę na odstresowującą atmosferę, która panuje w kinie. (Fot. Mat. pras.)

• Jak wynika z raportu GUS, przeciętny Polak przeznacza na kulturę zaledwie 2,7 proc. całości swoich wydatków.
• Jednocześnie wzrasta liczba firm oferujących pozapłacowe benefity związane z kulturą.

Według raportu TNS Polska z 2015 roku, zaledwie 16 proc. respondentów powyżej 15. roku życia odwiedziło teatr przynajmniej raz w roku, natomiast jedynie 2 proc. ankietowanych obejrzało w tym czasie więcej niż 3 przedstawienia. Okazuje się jednak, że istnieje również niemała grupa Polaków, którzy wykazują zainteresowanie dostępną na rynku ofertą teatralną - 3 na 10 ankietowanym zależy na częstszym oglądaniu aktorów na żywo.

Dla prawie połowy respondentów, którzy deklarowali chęć częstszych wizyt w teatrze, największą przeszkodą jest wysoka cena biletów. Co trzeci uczestnik sondażu TNS Polska narzeka natomiast na zbyt małą ilość wolnego czasu, a nieco ponad 1/4 wskazuje trudności z dojazdem jako czynnik przesądzający o braku uczestnictwa w sztukach teatralnych. A szkoda, bo jak udowodnili badacze, udział w wydarzeniach kulturalnych ma znakomity wpływ na nasze zdrowie – przeciwdziała depresji i sprawia, że ludzie są bardziej zadowoleni z życia.

Czytaj też: Benefity pozapłacowe: Rynek w Polsce rośnie. I mocno się zmienia

- Ludzie, biorąc udział w wydarzeniach kulturalnych integrują się ze sobą, a już wielokrotnie udowodniono, że ci, którzy są częścią bardziej ścisłej i licznej siatki społecznej radzą sobie lepiej niż samotnicy – tłumaczy Justyna Gmurek-Lewandowska, psychoterapeutka z poradni psychologicznej „Statek”.

- Wizyta w teatrze to nie tylko ciekawa propozycja na spędzenie wieczoru w gronie przyjaciół lub rodziny, ale również doskonały sposób na zrelaksowanie się i odpoczynek po pracy – mówi Anna Gornostaj, dyrektor warszawskiego Teatru Capitol.

Chętniej chodzimy do kina

Polacy zdecydowanie częściej niż w teatrze zażywają kultury w kinie. Jak podaje Millward Brown, w 2015 roku w Polsce sprzedano 45 mln biletów, co stanowi prawie 5-milionowy wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Spory wpływ na tę tendencję ma atrakcyjna oferta kin i organizowane przez nie akcje promocyjne, umożliwiające nabycie biletów po okazyjnej cenie.

Czytaj też: Urlop złamanego serca lub wolne na rozwój swojego biznesu. Oto najbardziej nietypowe benefity

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.