Praca zdalna to dogodność dla leniwych czy nowy sposób zarządzania?

0 0
Praca zdalna to dogodność dla leniwych czy nowy sposób zarządzania?

Pół dnia spędzają w piżamie przed telewizorem, a kolejne godziny poświęcają prywatnym sprawom. Stereotypy o pracy zdalnej niestety nadal funkcjonują. Jak się okazuje pracodawcy coraz częściej widzą w niej wiele zalet, a nawet źródło przewagi konkurencyjnej.

Z badania przeprowadzonego przez firmę Regus (2013 Regus Global Economic Indicator) wynika, że 48 proc. respondentów może pracować zdalnie przez połowę dni roboczych. W Polsce z elastycznego modelu pracy przez minimum połowę dni tygodnia korzysta 51 proc. menedżerów.

Agnieszka Wołyńska, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Zasobów Ludzkich w firmie F5 Konsulting podkreśla, że w rzeczywistości każdy menedżer w jakimś stopniu pracuje zdalnie - odbiera telefony po wyjściu z pracy, pracuje w pociągu, czyta w domu procedury, które mają być omawiane na jutrzejszym spotkaniu, odpisuje na maile, czy SMS-y, które docierają do niego w różnych miejscach.

- Problemem pozostaje tylko fakt, że nie wszyscy pracodawcy uważają te działania za pracę i nie są chętni, aby wdrożyć formalne zasady stosowania pracy zdalnej w swojej firmie. Mogłoby to wpłynąć na motywację pracowników do działania na rzecz firmy właśnie poza miejscem pracy - ocenia Wołyńska.

Elastyczny sektor

W 2013 r. 29 proc. firm biorących udział w badaniu Hay Group zadeklarowało korzystanie z pracy zdalnej. Gdyby przyjrzeć się, jak ta sytuacja wygląda w poszczególnych branżach, to reprezentanci sektora IT najczęściej korzystają z takiego rozwiązania (64 proc.), a także przedstawiciele SSC-BPO (53 proc.), czy klienci z sektora FMCG (40 proc.).

Marzena Cieślak, konsultantka Hay Group, uważa, że najłatwiej takie rozwiązanie wdrażać w organizacjach, które przetestowały elastyczne formy zatrudnienia i dostrzegają w tym wiele korzyści. Nie będzie zaskoczeniem, że najchętniej z tego rozwiązania korzystają międzynarodowe firmy oraz branża IT, widząc w tym wiele zalet, a nawet źródło przewagi konkurencyjnej dla firmy. 

Poznańskie Supremo ceni sobie, że może zatrudniać do projektów grafików, programistów z najdalszych zakątków Polski, a nawet świata. Jak wyjaśnia Łukasz Gajek, dyrektor zarządzający Supremo, popularność telepracy w IT wynika ze specyfiki branży, w której szczególny nacisk kładzie się na efekt.

- Firmy, które zrozumiały, jak mocno konkurencyjny może być model pracy zdalnej, w którym możliwe jest między innymi tworzenie wirtualnych zespołów złożonych ze specjalistów oddalonych od siebie nawet o kilkaset kilometrów czy dostosowanie do realnej efektywności pracownika, a nie wymuszonej godzinami pracy, są w tej chwili liderami na rynku. Są to głównie firmy z obszaru nowych technologii - dodaje Wołyńska.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.