Praca zdalna nie dla każdego. Kto może ją wykonywać?

• W Polsce możliwość pracy zdalnej deklaruje jedynie ok. 10 proc. pracowników.
• Najczęściej zdalnie pracują pracownicy branży IT i telekomunikacji.
• Taki model pracy najbardziej popularny jest w dużych firmach, zatrudniających powyżej 1000 pracowników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca zdalna nie dla każdego. Kto może ją wykonywać?

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

13 cze 2016 11:36


Możliwość pracy zdalnej to przywilej, który ceni sobie coraz większa liczba pracowników. Wydawać by się mogło, że dla pracodawcy to również idealne rozwiązanie, pozwalające na oszczędzenie kosztów operacyjnych firmy. Jak jednak sytuacja wygląda w praktyce?

Telefon i laptop z dostępem do internetu – dla wielu osób taki zestaw wystarczy, aby sprawnie i efektywnie wykonywać swoją pracę. A technologia daje nam dużo więcej, m.in. możliwość przechowywania danych w chmurach, specjalne programy do zarządzania danymi i projektami czy wreszcie komunikatory, dzięki którym nawet będąc z dala od siedziby firmy, możemy być z nią stale w kontakcie.

Czytaj też: Praca zdalna zwiększa pomysłowość pracowników

Postęp technologiczny tworzy idealne warunki do pracy zdalnej. Co więcej cenią ją również sami pracownicy, a powinni docenić również pracodawcy. Bo jak wynika z raportu marki Leitz korzyści z pracy w domu pozytywnie przekładają się nie tylko na jakość życia pracownika, oszczędność czasu i pieniędzy na dojazdach, ale również na efektywność jego pracy.

- Pracownikom w biurze średnio co 3 minuty, coś lub ktoś, przerywa wykonywaną akurat czynność, stąd teza, iż w domu mogliby być bardziej produktywni. Zwłaszcza, że 2/3 badanych uważa, że ich szczytowa forma w ciągu dnia przypada na godziny 8-12, kiedy to często są na spotkaniach albo siedzą w środkach transportu – czytamy w raporcie.

Jak sytuacja wygląda w praktyce?

Z danych międzynarodowego serwisu z ofertami pracy MonsterPolska.pl wynika, że w Polsce możliwość pracy zdalnej deklaruje jedynie ok. 10 proc. pracowników. Najczęściej są to osoby z wykształceniem wyższym - w tej grupie najwięcej, bo 14 proc. respondentów korzysta z tego benefitu. Na odległość praktycznie zupełnie nie pracują osoby z wykształceniem podstawowym (0 proc. wskazań), a bardzo rzadko ze średnim (tylko 4 proc. wskazań w ramach grupy).

W grupie badanych, którzy pracują zdalnie 14 proc. stanowią mężczyźni, a tylko 6 proc. kobiety (fot.mat.pras.) W grupie badanych, którzy pracują zdalnie 14 proc. stanowią mężczyźni, a tylko 6 proc. kobiety (fot.mat.pras.)
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

pw 2016-06-14 10:53:00

Jeśli "w grupie badanych, którzy pracują zdalnie 14 proc. stanowią mężczyźni, a tylko 6 proc. kobiety", to jakiej płci jest reszta badanych w tej grupie?