Praca w niepełnym wymiarze. Czy to się opłaca?

Kobieta pracująca w niepełnym wymiarze czasu pracy, próbująca pogodzić karierę z wychowywaniem dzieci – któż nie zna tego stereotypu?
REKLAMA
Puls HR Puls HR

Praca w niepełnym wymiarze. Czy to się opłaca?

PODZIEL SIĘ


Autor: AP

19 lut 2015 14:11


Świat pracy na pełen etat partnera kobiety jest dla niej zamknięty. On, zwykle na wysokim stanowisku, nie mający czasu w ciągu dnia, odpowiadający na e-maile i telefony z całego świata, zapraszany na spotkania i lunche. Wydaje się jednak, że w połowie drugiej dekady XIX w. pojawiają się oznaki zanikania tego stereotypu i to nie tylko dzięki sfrustrowanym matkom.

Czytaj też: Pięć zalet i tyle samo wad bycia freelancerem

Sytuacja zaczyna zmieniać się dzięki ludziom, kobietom i mężczyznom, którzy niezależnie od powodu – czy są to dzieci, starsi rodzice, czy tak zwana równowaga pomiędzy pracą zawodową, a życiem prywatnym, nie chcą pracować na cały etat, a jednocześnie pragną rozwijać się zawodowo.

- Ciągle jestem ambitna. Ciągle chcę mieć wpływ na to, co dzieje się wokół mnie – mówi Karen Mattison, współzałożycielka Timewise, portalu, gdzie można znaleźć pracę dodatkową. – Gdy podejmujesz pracę w niepełnym wymiarze, wszystkie twoje stare dokonania na całym etacie idą w niepamięć. Istnieje rodzaj stygmatyzacji związanej z pracą dorywczą.

Mattison była zmęczona wysłuchiwaniem opowieści, że praca w niepełnym wymiarze godzin może się sprawdzać tylko na niższych stanowiskach, natomiast nie ma szansy być dobrze wykonywana tam, gdzie chodzi o zarządzanie zespołem czy kontakt z klientem dlatego założyła portal.

Przykładem pracującego w niepełnym wymiarze czasu pracy na wysokim stanowisku człowieka może być Andrew Whittaker, chief lawyer w Lloyds Banking Group. Oficjalnie jest zatrudniony przez trzy dni w tygodniu, podczas gdy jego zastępczyni Kate Cheetham pracuje na pełen etat. Jest on świadomy zalet i wad pracy w niepełnym wymiarze godzin na wysokim stanowisku.

- W praktyce zanikają różnice między tym, kiedy pracujesz, a kiedy nie – mówi. – Najczęściej jest tak, że pracujesz wtedy, gdy zachodzi potrzeba, więc dyspozycyjność jest tu podstawą.

- Tradycyjny model kariery zawodowej był dotąd związany z pracą na pełen etat – mówi Mara Swan executive vice-president Manpower Group. – Polegał on na dodawaniu kolejnych umiejętności i byciu za nie promowanym, najlepiej w jednym miejscu.

Zdaniem Swan rośnie jednak nowe pokolenie, które ma już nieco inne oczekiwania wobec rynku pracy, brakuje też coraz bardziej osób wykwalifikowanych, o konkretnych umiejętnościach. - To wszystko – mówi Swan – powoduje, że powinniśmy przewartościować nasze myślenie na temat pracy w niepełnym wymiarze godzin. Jest to szansa zwłaszcza dla ludzi, którzy posiadają umiejętności wyróżniające ich spośród innych kandydatów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.