Praca w jednej firmie przez całe życie to już przeszłość. Pracownik powinien w siebie inwestować

Jak przygotować się do zmian w życiu zawodowym? Należy znać swoją wartość na rynku pracy i zwiększać ją, aby zwolnienie nie okazało się przykrym zaskoczeniem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca w jednej firmie przez całe życie to już przeszłość. Pracownik powinien w siebie inwestować

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

28 paź 2015 13:21


Ważnym elementem postrzegania siebie jako obiektu inwestycji i swojej pozycji na rynku pracy jest świadomość własnej wartości. Powinniśmy znać swoje mocne i słabe strony, wiedzieć, które umiejętności warto rozwijać. Należy śledzić trendy na rynku pracy, analizować i już teraz uczyć się tego, co może przydać się w przyszłości. 

- Szukając inspiracji w różnych miejscach i kulturach, trafiłem na anglosaskie „employability”, co można przetłumaczyć jako „zatrudnialność”. Z grubsza chodzi o to, żeby cały czas pytać siebie o to co umiem, dla kogo jestem zawodowo atrakcyjny i wartościowy, kto by mnie chciał zatrudnić. Ta świadomość ułatwia poruszanie się po rynku pracy i ogranicza obawę przed nagłą, niespodziewaną zmianą i jej skutkami – mówi Dariusz Duma, trener i konsultant biznesowy, ekspert kampanii „Oswój zmianę” portalu monsterpolska.pl.

Elastyczność

Dopasowanie do zmian to klucz do „przetrwania” na dynamicznym, nieustannie zmieniającym się rynku pracy, tak bardzo charakterystycznym dla naszych czasów. Dawniej można było pracować w jednej firmie przez całe życie, dziś zdarza się to coraz rzadziej.

Najważniejsze, aby te zmiany postrzegać nie jako zagrożenie, ale szansę. Elastyczność jest więc wielkim atutem, ponieważ pozwala na łatwiejsze adaptowanie się w nowym środowisku oraz szybszą naukę nowych umiejętności, co przekłada się na wzrost naszej wartości na zmiennym rynku pracy.

Sieć kontaktów i wizerunek

Inwestowanie w rozwój osobisty nie wystarczy, jeśli świat się o nas nie dowie. Powinniśmy, poza rozwijaniem się i zdobywaniem nowej wiedzy oraz umiejętności, skupić się na tym, żeby nasze otoczenie było świadome tego, w czym jesteśmy dobrzy i co potrafimy.

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie: kto i co o nas wie? Z czym kojarzymy się innym ludziom? Czy jesteśmy odbierani jako profesjonaliści w swoim zawodzie? Dobrą okazją do networkingu i zdobywania perspektywicznych kontaktów są branżowe konferencje czy targi. Warto pojawiać się na nich nie tylko ze względu na wiedzę, jaką możemy zdobyć, ale właśnie na nowe znajomości.

Inną metodą nawiązywania relacji zawodowych jest networking internetowy. Portale społecznościowe dają nam możliwość wypowiadania się, dyskutowania, rozmawiania ze specjalistami z branży, która nas interesuje.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.