Praca dająca stabilizację = zaangażowany pracownik

Według najnowszego, globalnego raportu Aon Hewitt – lidera w doradztwie i rozwiązaniach outsourcingowych w obszarze zarządzania kapitałem ludzkim – poziom zaangażowania pracowników oraz postrzeganie przez nich aspektów związanych z warunkami pracy są podobne w większości krajów na świecie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca dająca stabilizację = zaangażowany pracownik

PODZIEL SIĘ


Autor: PulsHR.pl

11 cze 2014 16:12


Raport opracowano na podstawie danych z badań opinii ponad 7 milionów pracowników z ponad 6 000 firm działających w 155 krajach.

Przeprowadzone przez Aon Hewitt w 2013r. badania wykazały, że wskaźnik poziomu zaangażowania pracowników wzrósł do 61%, co oznacza wzrost o 1 p.p. w porównaniu do roku 2012 i aż o 3 p.p. w porównaniu do roku 2011.

Zmiany w porównaniu do wyników z lat ubiegłych dotyczą głownie postrzegania przez pracowników warunków pracy. Ocena takich obszarów, jak bezpieczeństwo i świadczenia dodatkowe poprawiła się: o +6 punktów w przypadku "bezpieczeństwa" i + 5 punktów w przypadku świadczeń. Spadek odnotowano natomiast w obszarach: przywództwo (- 4 punkty), innowacje (-2 punkty) oraz EVP ( spadek o 2 punkty w dwóch ostatnich latach).

Wyzwaniem dla liderów działających w obecnych czasach jest stale zmieniające się otoczenie. Bez względu na skalę i tempo zmian liderzy firm muszą zarządzać organizacją w sprawny i innowacyjny sposób, stale utrzymując swój strategiczny fokus na poszukiwaniu skutecznych sposobów wzrostu - mówi Edward Stanoch dyrektor zarządzający, członek zarządu Aon Hewitt w Polsce i szef europejskiej praktyki Talent.

- Osiągnięcie wzrostu nie jest możliwe bez zaangażowanych pracowników, a to z kolei nie uda się jeśli w firmie o angażowaniu pracowników nie myśli się strategicznie i w perspektywie długoterminowej. Jak pokazują nasze badania konkurencyjny model biznesowy i ludzie chętni do podejmowania wyzwań są podstawą kultury zaangażowania opartej na wydajności, silnej reputacji i wybitnych przywódcach - dodaje Edward Stanoch.

Wyniki Programu Najlepsi Pracodawcy, który Aon Hewitt prowadzi od ponad 20 lat na świecie a w Polsce od 2005r. pokazują, że mimo problemów, z jakimi zmagają się wszystkie firmy, którym udało się przejść magiczny próg 65% średniego poziomu zaangażowania (a więc uprawniający do tytułu Najlepszego Pracodawcy) znacznie lepiej zarządzają zasobami ludzkimi a tym samym lepiej i bardziej strategicznie, długoterminowo i konsekwentnie angażują pracowników.

Poziom zaangażowania wśród Najlepszych Pracodawców osiągnął w skali globalnej 76%, o 4 p.p. więcej w porównaniu do 2012r. Firmy te cechuje niezwykle silna kultura organizacyjną charakteryzującą się: silnym przywództwem, dobrą reputacją firmy i orientacją wewnątrz firmy skierowaną na działanie. Czynniki te sprawiają, że Najlepsi Pracodawcy osiągają wyższe wyniki biznesowe w porównaniu do innych organizacji a m.in.: wzrost sprzedaży wyższy o 4%, marża operacyjna wyższa średnio o 2% oraz poziom EBIDTA wyższy o 2%.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.