Praca bez stresu? Są na to sposoby

Rosnący poziom stresu jest powszechnym czynnikiem towarzyszącym wszystkim zatrudnionym w każdym sektorze działalności zawodowej. Można go jednak redukować. Jak?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca bez stresu? Są na to sposoby

PODZIEL SIĘ


Autor: AP

20 lut 2015 13:08


"The Economic Times" przyjrzał się sposobom, w jaki organizacje starają się minimalizować stres

- Przede wszystkim pracownik powinien mieć jasno sprecyzowany zakres obowiązków i odpowiedzialności – mówi Swapnil Kamat, założyciel, prezes i trener Work Better.

- Ważne jest także, aby pracownicy uczestniczyli w decyzjach, które mają wpływ na ich pracę oraz aby udzielano im wszelkich informacji redukujących niepewność w miejscu pracy. Równie ważna jest dobra atmosfera w zespole i możliwość swobodnej wymiany zdań ze współpracownikami.

Czytaj też: Niepokojące wyniki badania: co trzecia osoba planuje zmienić pracę z powodu stresu

Ważna jest też kultura organizacyjna firmy i traktowanie fair pracowników, nie robienie różnic między nimi, dawanie każdemu z nich możliwości rozwoju i awansu. Jest wtedy mniej prawdopodobne, że będą się rozglądać za nowym zatrudnieniem lub zamiast na pracy, skupiać na tym, jak zostali potraktowani przez szefa.

Swapnil Kamat dodaje, że firmy powinny także nie wywierać presji na pracowników, aby pomóc im w zachowaniu równowagi pomiędzy życiem zawodowym, a ich prywatnymi obowiązkami. Zadowolony pracownik będzie pracownikiem bardziej efektywnym także w swoim miejscu pracy.

Bardzo ważnym czynnikiem, mającym wpływ na redukcję stresu wśród pracowników, jest jasna ścieżka kariery, obejmująca szkolenia, perspektywy awansu i przyszłe obowiązki na wyższych stanowiskach.

Pracownik mający przed oczami dobrze sprecyzowane perspektywy rozwoju w firmie, będzie bardziej zaangażowany w pracę, ponieważ świadom będzie, za co można być w tym miejscu promowanym wyżej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.