Pozycja menedżera zobowiązuje. W firmach nie może być nieuzasadnionej rotacji w zespole

0 0

- Wiele ze znanych mi złych przykładów pracy menedżerskiej, pozostawiło głęboki ślad w postrzeganiu firmy, w której pełnili swoje obowiązki. Żadne zabiegi tzw. „pudrowania” wizerunku nie przyniosą tutaj efektu - mówi Anna Sarowska-Gierasimowicz, ekspert zarządzania Careers Compass.

Pozycja menedżera zobowiązuje. W firmach nie może być nieuzasadnionej rotacji w zespole
(Fot. Mat. pras.)

Nowe produkty, usługi, kanały dystrybucji, nowa strategia marketingowa uwzględniająca social media etc. – to często słyszę od menedżerów, kiedy pytam, co planują zrobić, aby podnieść konkurencyjność firmy. Co pani na to?

Anna Sarowska-Gierasimowicz, ekspert zarządzania Careers Compass: - Często spotykam organizacje i jej kluczowych menedżerów, którzy wierzą, że głównymi czynnikami ich długofalowego sukcesu i śmiałych wizji rozwoju są: łatwo dostępne źródła finansowania, nowoczesne technologie, rosnące możliwości prowadzenia biznesu poza granicami Polski, systemy i rozwiązania optymalizujące szereg wewnętrznych procesów. Rzadko w pierwszej kolejności stawiają, wśród priorytetów rozwojowych swoich organizacji, dbałość o zbudowanie silnej organizacji opartej na optymalnie dopasowanych i ze strategiczną dbałością rozwijanych kompetencjach pracowników, których pozyskanie i utrzymanie gwarantuje silne dojrzałe przywództwo.

Śledząc rynek pracy, badania, swoją praktykę doradczą, jestem przekonana, że ten brak pokory może wkrótce przynieść bolesną lekcję i weryfikację wizji. Jeśli nie zdecydują się na zmiany w percepcji, jakich menedżerów dobierać, jakich postaw szukać, to może się okazać, że może co do liczby nie będzie im brakować pracowników, tu rachunek się może zgadzać, ale tych właściwych, ambitnych, zaangażowanych, im zabraknie. Pracownik musi mieć zaspokojone określone potrzeby w organizacji, aby móc wytwarzać pewne wartości.

Co powinno się zadziać, aby nie doszło do sytuacji, w której zabraknie firmom specjalistów?

- Musi być zmieniony klucz doboru kadry menedżerskiej, stawiając przed nimi zdecydowanie wyższe wymagania. A należałoby zacząć od tego, aby w ogóle zmienić myślenie o tym, kim jest menedżer. To nie jest człowiek o szczególnych przywilejach, któremu więcej płacą, a który czasem staje się największym hamulcem organizacji. To ma być ktoś, kto ma bardzo wysoki poziom kompetencji społecznych, organizacyjnych, jak i eksperckich.

Jakie to konkretnie kompetencje?

- Zdecydowanie inteligencja emocjonalna, zdolność do budowania efektywnych relacji interpersonalnych. Lider musi lubić ludzi. Chodzi o mądrość i dojrzałość osobistą w parze z żelazną konsekwencją. Nawet najlepszy MBA nie da gwarancji, że ktoś będzie dobrym szefem, do tego jest potrzebna dojrzałość społeczna. Dla mnie taka osoba ma w sobie bardzo dużo pokory, umie i chce się uczyć również od innych, ma gotowość do otaczania się ludźmi lepszymi od siebie.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (6)

 • Według mnie problemem jest korpo-socjalizm, jaki obecnie panuje na świecie. Jak firma jest mała to ma jednego lub kilku właścicieli - sytuacja jest jasna i łatwa do kontrolowania. Jak firma wchodzi na giełdę to każdy ma poczucie, że jest tam tylko na jakiś czas. Właściciel, bo jest z firmą tak długo, jak przynosi konkretne zyski, i pracownicy, którzy znikają, jak tylko znajdą lepszą firmę. I skutek jest taki, że nikomu nie zależy na długoterminowym rozwoju.
 • Polska szkoła zarządzania, zwana Constans Crisis Management, nie uwzględnia tego typu aspektów. Zasoby oszołomionych korpo-rats są nieskończone.
 • Na rozmowie kwalifikacyjnej pytają Cię o budowanie zespołu i motywowanie pracowników.
  W pracy pytają Cię już tylko o cyfry i wynik.
  A przecież nie poprzez pozycję pracownika, czy zespołu w tabeli i rankingu buduje się pozycję lidera, szefa, mentora..

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

POLECAMY W SERWISACH

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.