Porsche gotowe na rynek pracy przyszłości

Porsche dąży do poprawy konkurencyjności i atrakcyjności jako pracodawcy, widząc w tym szansę dla swego biznesu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Porsche gotowe na rynek pracy przyszłości

PODZIEL SIĘ


Autor: Paweł Oksanowicz

6 sie 2013 9:00


Uzgodniona z radą pracowniczą polityka zarządu opiera się tu na zwiększeniu elastyczności i wydajności załogi, a także koncepcji work-life-balance.

Dzięki temu producent samochodów sportowych chce zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. Świetne wyniki finansowe Porsche po wprowadzeniu „Strategii 2018" wymagają zwiększania siły roboczej każdego roku. Liczba pracowników w spółce w dwa lata wzrosła o około 30 procent i osiągnęła 17 tysięcy.

Atrakcyjność pracodawcy odgrywa kluczową rolę, gdy firmy konkurują o najlepszych pracowników. Dlatego zarząd i rada pracownicza podjęły wspólnie działania w postaci programu „Porsche przygotowuje się do rynku pracy w przyszłości".

- Ogólnie rzecz biorąc, większa elastyczność i produktywność wzmocni naszą konkurencyjność - mówi Matthias Müller, prezes i dyrektor generalny Porsche AG.

Już teraz zarząd i przedstawiciele załogi zgodzili się, że dodatkowe obciążenie dla pracowników produkcji, które zostało spowodowane przez wzrost wydajności, ma być zrekompensowane przez stopniowe ograniczanie czasu pracy do 34 godzin tygodniowo.

W grę wchodzą też elastyczne formy zatrudnienia. Jak na przykład umowa zorientowana na styl życia pracownika. Chodzi o taki model czasu pracy, aby nie kolidował z jego obowiązkami i zajęciami. Czas pracy może zmieniać się tu od 20 do 35 godzin tygodniowo.

Te formy zatrudnienia mają objąć na początek 18 procent załogi, z tendencją wzrostową. System będzie działać też w drugą stronę. Na przykład dla części inżynierów pracujących w ośrodku rozwoju Porsche w Weissach czas pracy może zostać zwiększony do 40 godzin tygodniowo, w zależności od potrzeb operacyjnych.

Ponadto zarząd i rada pracownicza ustaliły zasadę „taka sama praca, równa płaca". Oznacza to, że pracownicy na umowach elastycznych otrzymują identyczne miesięczne wynagrodzenie, co ich koledzy z takimi samymi kwalifikacjami. Będą też mieć pierwszeństwo w przyszłej zewnętrznej rekrutacji, gdyby do niej doszło.

Poza tym Porsche oferuje swoim pracownikom dostęp do profesjonalnej opieki nad dziećmi, pielęgniarki, a także pomoc w razie niespodziewanych sytuacji życiowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.