Ponad połowa firm rodzinnych poszukuje zewnętrznych źródeł finansowania

0 0
Ponad połowa firm rodzinnych poszukuje zewnętrznych źródeł finansowania

58 proc. firm rodzinnych na świecie poszukuje zewnętrznych źródeł finansowania, a w zależności od perspektywy czasowej nawet połowa dopuszcza sprzedanie udziałów bogatemu inwestorowi prywatnemu - wynika z raportu firmy doradczej KPMG.

W raporcie "Family Matters: Financing Family Business Growth Through Individual Investors" KPMG ocenia, że jedną z możliwości coraz częściej rozważanych przez właścicieli przedsiębiorstw rodzinnych nieposiadających wystarczających środków finansowych na rozwój, jest przyjęcie inwestora prywatnego, który zapewni nie tylko dopływ kapitału, ale także podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami. W krótkiej perspektywie jedynie jedna na trzy badane firmy rodzinne rozważa możliwość odsprzedaży części udziałów, ale w długiej perspektywie liczba ta wzrasta już do 49 proc.

KPMG zauważa, że najczęściej taką możliwość biorą pod uwagę firmy z rynków rozwijających się, duże - o przychodach od 200 mln do 50 mld dol. - oraz zarządzane przez pierwsze pokolenie rodziny, czyli młode.

Czytaj też: Polskie firmy rodzinne na wymarciu? Nie ma sukcesorów

Zapytani o przyczyny takiego podejścia, zamiast tradycyjnego pozyskiwania kapitału np. poprzez kredyt bankowy, respondenci wskazywali przede wszystkim na dłuższą perspektywę inwestycji, podobne postrzeganie ryzyka i łatwiejszy proces negocjacji. Przedstawiciele firm rodzinnych zwracają uwagę przede wszystkim na długoterminową orientację na zwrot z inwestycji, znajomość biznesu lub branży, w której działają, oraz nastawienie do podejmowania ryzyka i oczekiwanych zwrotów z inwestycji.

Największa część badanych przedsiębiorców rodzinnych rozważałaby private equity lub venture capital, inwestora korporacyjnego oraz finansowego - np. fundusz hedgingowy.

Według KPMG, potencjalnymi inwestorami w firmach rodzinnych są przede wszystkim osoby najbogatsze, czyli HNWI (z ang. High Net Worth Individuals). Przyjmuje się, że warunkiem przynależności do tej grupy jest posiadanie płynnych aktywów o wartości przekraczającej 1 mln dolarów.

Raport stwierdza, że 44 proc. ankietowanych HNWI zainwestowało dotychczas bezpośrednio w firmę rodzinną, z czego 95 proc. ocenia to doświadczenie pozytywnie. Blisko trzy czwarte respondentów inwestuje obecnie bezpośrednio w inne firmy niż własna, a preferują oni małe i średnie przedsiębiorstwa - odpowiednio 62 i 68 proc., rzadziej start-upy - 30 proc., czy duże firmy 15 proc.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.