Ponad 33 proc. pracowników spóźnia się do pracy. Dlaczego?

Ponad 33% aktywnych zawodowo Polaków deklaruje, że nie pojawia się w pracy na czas. Dlaczego?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ponad 33 proc. pracowników spóźnia się do pracy. Dlaczego?

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

16 cze 2015 11:25


Za główną przyczynę swoich spóźnień podają problemy z dojazdami do miejsca pracy, zaspanie, złą organizację czasu, a także odwożenie dzieci do szkoły czy przedszkola – wynika z najnowszych badań Work Service.

Konsekwencją braku punktualności pracowników są realne straty zarówno dla innych pracowników, jak i pracodawców. Kwadrans jednorazowego spóźnienia, wszystkich przyznających się osób, to koszty sięgające ponad 27 mln złotych.

Czytaj też: 10 nietypowych wymówek spóźnialskich pracowników

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Work Service wynika, że 1/3 Polaków spóźnia się do pracy. Niepunktualność raz lub kilka razy w tygodniu zdarza się już 21% polskich pracowników, rzadziej – raz lub kilka razy w miesiącu - przychodzi do pracy spóźnionych 9,9% zatrudnionych, a niewiele ponad 1% deklaruje spóźnianie się co najmniej raz w tygodniu i tyle samo deklaruje niepunktualność raz dziennie.

Najczęściej problemy z terminowym rozpoczynaniem pracy deklarowali mężczyźni. Wśród pracowników płci męskiej tylko 54% nigdy się nie spóźnia, podczas gdy wśród kobiet takie deklaracje padały aż u ponad 70% badanych.

- Na wybranych stanowiskach rozpoczynanie pracy na czas jest rzeczą kluczową, która decyduje o reputacji firmy, efektach pracy, czy wielu innych ważnych czynnikach. Wyniki naszego badania potwierdzają, że kobiety są zdecydowanie lepiej zorganizowane niż mężczyźni. Lepsza umiejętność organizacji czasu przekłada się na większą punktualność, co stanowi dodatkowy atut, przy zatrudnieniu takich pracowników – podkreśla Krzysztof Inglot, pełnomocnik Work Service.

Z badań wynika, że skłonności do spóźnień to przypadłość, która mija z wiekiem. Niepunktualni są częściej pracownicy najmłodsi i w średnim wieku, a najrzadziej – najstarsi. Ponad 71% osób po 45 roku życia nigdy się nie spóźnia, a wśród osób z krótszym stażem pracy, w wieku do 44 roku życia, ten wskaźnik wynosi ponad 62%, zaś spośród pracowników do 35 roku życia już tylko niewiele ponad 51%.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Ciekawy 2016-01-13 11:08:17

Kwadrans spóżnienia to 27 mln zołtych straty. Czy zatem siedzenie kwadrans po godzinach to 27 mln zysku dla firm ?